תושבי הכפרים הלא מוכרים בנגב שוב ייאלצו לנסוע למקומות מרוחקים כדי להצביע - BShokor

הבלוג של שוקור בדארנה

مدونة شكر بدارنة

יום רביעי | 28/02/2024 |
شكر في درنة
שוקור בדארנה
Home » מאמרים » תושבי הכפרים הלא מוכרים בנגב שוב ייאלצו לנסוע למקומות מרוחקים כדי להצביע

תושבי הכפרים הלא מוכרים בנגב שוב ייאלצו לנסוע למקומות מרוחקים כדי להצביע

ביום הבחירות מחר (שלישי) ייאלצו כ-40 אלף מצביעים בדואים בנגב לכתת את רגליהם עשרות קילומטרים כדי לממש את זכותם להצביע. לאחרונה דחתה יו"ר ועדת הבחירות את העתירה להציב קלפיות במרכזי שירות בכפרים הלא מוכרים. פסק דין זה הותיר את המצב כפי שהוא, ולא סיפק פתרון למצוקה שעולה מן העתירה.

תושבי הכפרים הלא מוכרים בנגב רשומים להצבעה בקלפי 'שבטי', כלומר, שיבוצם לקלפי נקבע לפי שיוכם השבטי ולא לפי מקום מגוריהם. הסיבה לכך היא סירוב המדינה להכיר ביישובים, ורישום התושבים במינהל האוכלוסין רק לפי השבט שאליו הם משתייכים. לפי הרישום הזה, התושבים משובצים להצבעה ב-70 קלפיות שהציבה ועדת הבחירות ברחבי הנגב, שמוצבות בקרבת מקום מגוריהם של רוב בעלי זכות הבחירה באותו השבט לפי המידע שבידי ועדת הבחירות.

עטיה אלאעסם, יו"ר המועצה לכפרים הלא מוכרים, אומר שהמצב לא השתנה ותושבי הכפרים הלא מוכרים ימשיכו להצביע בקלפיות המרוחקות ממקומות מגוריהם. "עדיין יש אנשים שמתגוררים 80 ק"מ מהקלפי שלהם, ולכן שיעור המצביעים נמוך. מתוך 20 אלף מצביעים בערך, אולי 6,000 יצביעו".

שיעור ההצבעה בקרב הבדואים תושבי היישובים הלא מוכרים עומד על 34%, נמוך כמעט פי 2 משיעור ההצבעה הארצי (67%), אבל בפער קטן יחסית משיעור ההצבעה של כלל התושבים הבדואים בנגב (43%).

בהיעדר פתרונות תחבורה ציבורית, במרבית המקומות ייאלצו המצביעים להשתמש במכוניתם הפרטית כדי להגיע לקלפי. מצב זה פוגע בעיקר בנשים שאינן בעלות רכב או רישיון נהיגה, ונמנעות מנסיעה עם גבר זר. "אפילו אם הוא ייסע במכונית שלו, זה ייקח לו שלוש שעות", קובל אלאעסם. "לאישה זה אפילו יותר קשה, כי היא אמורה לשמור על הילדים. לרוב אין לה מכונית".

גם תושבי ח'שם זנה, שבו התחייבה הממשלה להכיר, ייאלצו להצביע מחוץ לכפר. "תהליכי ההכרה לא הסתיימו", מסביר ד"ר קאיד אלעתאמין, יו"ר ועד הכפר. "בית הספר הוא חדש, ולא פתחו שם קלפיות. אני מקווה שבעתיד נצליח להביא לשם קלפי. בינתיים אנחנו מצביעים באבו תלול, 7-6 ק"מ מהכפר. אם הייתה הצבעה בכפר היו מצביעים יותר אנשים. חלק מהתושבים יצביע בקסר א-סיר, במרחק כ-30 ק"מ, וחלק רשום לקלפי בתל שבע. כל אחד עם פתרונות ההגעה שהוא מוצא לעצמו. יש כאן עייפות מהבחירות. יש חשש מהתוצאות, שתהליכי ההכרה יתבטלו".

"זה לא מעניין את המדינה", אומר אלאעסם. "הצענו שיציבו קלפיות בבתי ספר בכפרים, אבל ועדת הבחירות סירבה. כנראה יש כאן מגמה. רוב הזכויות שלנו נרמסות, אז גם הזכות הזו".

דבר היום
כל בוקר אצלך במייל

Source link

פוסטים קשורים

BShokor.Net

[tell-a-friend id="1" title="לחץ כאן להמליץ לחבר"]