פרשנות | ישראל תלויה בארה״ב לצורך תקיפה באיראן - BShokor

הבלוג של שוקור בדארנה

مدونة شكر بدارنة

יום רביעי | 29/05/2024 |
شكر في درنة
שוקור בדארנה
Home » מאמרים » פרשנות | ישראל תלויה בארה״ב לצורך תקיפה באיראן

פרשנות | ישראל תלויה בארה״ב לצורך תקיפה באיראן

אם יהיה הסכם גרעין חדש, הוא יקרה למרות שראש הממשלה לפיד אמר שישראל אינה מחוייבת לו וראש המוסד ברנע צוטט כאומר שההסכם הוא אסון אסטרטגי. ממתינים לפרסום התשובות האמריקניות להצעות האיחוד האירופי שכבכר נמסרו לטהרן. ג'ו ביידן רוצה מאוד הסכם. 

ז'וזף בורל מהאיחוד האירופי ממהר. ביידן, בוריס ג'ונסון, עמנואל מקרון ואולף שולץ מדברים על ההסכם. ואיראן נוהגת כמנהג שוק פרסי: מעמידים תנאי, מקבלים סירוב, משנים מעט את נוסח התנאי, מקבלים הסכמה.

נדרש סיוע אמריקאי 
למה נסעו שר הביטחון בני גנץ וראש המל"ל איל חולתא לוושינגטון אם לא מתוך הבנה שקרוב הסכם, וברגע האחרון ביקשה ישראל שישמעו את טיעוניה וטענותיה. גנץ וחולתא משמיעים, אך העיקר הוא מה שמעו מבני שיחם בכירי הממשל.

נשיא ארה"ב חוזר על דבריו שארה"ב "לא תיתן" שלאיראן יהיה נשק גרעיני, או בניסוח אחר – יכולת גרעינית. ראש הממשלה לפיד אמר השבוע למקרון שגם אם יהיה הסכם, ישראל לא תהיה מחוייבת לו. 

'לא תהיה מחוייבת' פירושו כי כאשר תרגיש ישראל שהגיע הרגע הקריטי היא תפעל. כיצד תפעל? הדעה השלטת בקרב רוב מומחי הביטחון בישראל היא שלישראל יש יכולת לתקוף את תכנית הגרעין האיראנית. 

יכולת יש, אך היא לא תוכל להכריע, להשמיד את כל אתרי הגרעין הפזורים ומוסתרים עמוק, ולעצור את התכנית. זו משימה שישראל לא תוכל לבצע בכוחות עצמה. היא חייבת שותף, והשותף היא ארה"ב. האיום הגרעיני האיראני אינו רק נגד ישראל, זה איום גלובלי. 

חיל האוויר הישראלי גדול ורב עוצמה, אבל המטרות נמצאות במרחק של יותר מ-2,000 ק"מ והן מפוזרות על פני עשרות אתרים, רובם חפורים עמוק באדמה, ברכסי הרים. חיל האוויר עדיין לא קולט את מטוסי התדלוק האווירי החדשים שהוזמנו והובטחו, והקיימים ישנים מידי. לחיל האוויר עדיין אין מטוסי F-15 החדשים הדרושים להפצצות מטרות רחוקות עם חימושים כבדים מאוד ורבים. 

ממשלה בישראל, תהיה אשר תהיה, בבואה לשקול תקיפה, חייבת להביא בחשבון את התגובות ליד הבית של ארגוני הטרור  בצפון, בדרום ובמרכז שילוו תקיפה באיראן. הרמטכ"ל הבא של צה"ל ינהל מטכ"ל ובו שלושה אלופי פיקוד: אלוף צפון 'ממונה' על חיזבאללה, אלוף מרכז על 'שובר גלים' ואלוף דרום על חמאס וג'יהאד. ויש אלוף פיקוד העומק ויש אלוף ממונה על תיק איראן.

אין זה סוד שהכנות לאפשרות של פעולה נגד הגרעין האירני כבר נעשות, ובמרץ, גם בחיל האוויר וביחידות מיוחדות למיניהן. 

התחייבות אמריקאית 
נדרשת עתה הקבלה למה שמתרחש באירופה בעצם הימים הללו: מלחמה באוקראינה. לאמריקנים היה מידע מוקדם אמין ונכון לגבי פלישה רוסית לאוקראינה. ארה"ב לא עשתה מאומה כדי למנוע את הפלישה ואת המלחמה העקובה מדם.

אבל מזה כחצי שנה מספקת ארה"ב לאוקראינה חבילות סיוע ענקיות בשווי מיליארדי דולרים. בחבילות מיטב הציוד הצבאי המודרני. בעקבות ארה"ב הולכות חברות נאט"ו, והתותחים, הכטמ"מים, הרקטות והנגמ"שים זורמים מבריטניה, מהולנד, מגרמניה ומספרד.

וושינגטון ונאט"ו אינן מסתירות את הסיוע. הכל נעשה בגלוי. להפך, הסנט מאשר והרשימות מתפרסמות בדיוק של מספרים, כמויות וסוגים. לשם ההקבלה אנו מצפים להודעה אמריקנית, הצהרה נשיאותית.

כזו שתבשר לעולם בבהירות וללא היסוס שאם תתקדם איראן לייצור נשק גרעיני ותגיע לנקודה קריטית, ארה"ב תספק למדינת ישראל מטוסי תדלוק, מסוקי קרב חדישים, מטוסי קרב חדישים F-15 IA, חימושים מיוחדים, פצצות חודרות בונקרים בנות חצי טונה וטונה, ציוד אלקטרוני.

מוושינגטון תצא רשימה מדויקת ומפורטת של הציוד האמריקני שתקבל ישראל כדי להגן על עצמה מפני נשק גרעיני. חד וחלק. יתכן שזה איום שישאיר את רישומו בטהרן. 

זו יכולה להיות משמעות אמיתית ומעשית של דברי נשיא ארה"ב שהוא "לא יניח שלאיראן יהיה נשק גרעיני". אמריקה לא שלחה חיילים לאוקראינה, 'בלי מגפיים על הקרקע'.

בהקבלה: ישראל לא ביקשה מעולם, ולא מבקשת עתה, שלוחמים אמריקניים יבואו להילחם את מלחמותיה. אבל ישראל חייבת להדגיש את הנקודה שנשק גרעיני הוא לא רק איום עליה, אלא איום גלובלי. לאיראן לא חסרים אויבים לאורך גבולותיה וקרוב אליה. 

בחירות
אנו בימי בחירות. אי שם בתחילת נובמבר יהיה כאן ראש ממשלה נבחר חדש. מותר להניח שיהיו אלו יאיר לפיד או בני גנץ או בנימין נתניהו. אין כרגע באופק מועמדים רציניים אחרים לראשות הממשלה. בהרכב כזה או אחר של קואליציה, אחד מהשלישייה הזאת יעמוד בראש ממשלת ישראל. 

ראש ממשלה חדש בוודאי ישלח את ראש המל"ל או את ראש המוסד לוושינגטון ולאירופה כדי לחזק את הברית האסטרטגית עם ארה"ב לחזור ולהדגיש את טיעוניה של ישראל באשר לתכנית הגרעין האיראני. מומלץ שראש הממשלה החדש ימהר לקבוע פגישה אישית בוושינגטון עם נשיא ארה"ב לדיון בנושא הרגיש הזה. 

ראש הממשלה יכול לומר לנשיא משהו בנוסח GIVE US THE TOOLS, תנו לנו את הכלים, אבל בפומבי, שכל העולם יידע, שבטהרן יקשיבו היטב: להודיע בריש גלי, לא עסקות סודיות ולא חשאיות, אלא הצהרה חגיגית ומפורטת: אנו, ארה"ב, מספקים לישראל את כל מה שיש בארסנל שלנו כדי שניתן יהיה למנוע מאיראן התקרבות ליכולת גרעינית, כדי שישראל תוכל להגן על עצמה מפני איום גרעיני.

זו המשמעות האמיתית של השותפות האסטרטגית בין ישראל לבין ארה"ב. 

Source link

פוסטים קשורים

BShokor.Net

[tell-a-friend id="1" title="לחץ כאן להמליץ לחבר"]