פעילים נטשו, אפילו בנט לא תמך: כך קרסה הרוח הציונית - BShokor

הבלוג של שוקור בדארנה

مدونة شكر بدارنة

יום רביעי | 29/05/2024 |
شكر في درنة
שוקור בדארנה
Home » מאמרים » פעילים נטשו, אפילו בנט לא תמך: כך קרסה הרוח הציונית

פעילים נטשו, אפילו בנט לא תמך: כך קרסה הרוח הציונית

יעל שרה רפ, חדשות סרוגים11.09.22 10:30  ט"ו באלול תשפב

פעילים נטשו, אפילו בנט לא תמך: כך קרסה הרוח הציונית

  (צילום: תומר נויברג, פלאש 90, עיבוד: סרוגים)

מפלגת 'הרוח הציונית' התפרקה היום (ראשון) באופן סופי אחרי סיבוב קצר וכושל הרחק מאחוז החסימה. מאחורי ההתפרקות לא עומד רק הוויכוח בין ממשלת אחדות לממשלת ימין, אלא גם מערך שטח שלא הצליח להתרומם. למעשה, הסיפור על התפרקות מערך השטח של איילת הוא בהרבה מובנים הסיפור הטראגי של פוליטיקאית ישראלית שפעילים רבים תלו בה תקוות וראו בה בשלב מסוים אפילו פוטנציאל לראשות ממשלה – אולם עם השנים נטשו אותה בעקבות מהלכיה הפוליטיים.

עוד באותו נושא

כפי שנחשף בסרוגים: שקד מפרקת את "הרוח הציונית"


24

בשבועות האחרונים, כך משיחות עם פעילים ברוח הציונית, מערך השטח של המפלגה כלל כמה עשרות בודדות של פעילים בלבד, כמה מהם הם רכזים בשכר. מרבית הפעילים היו במקור פעילים של ימינה – מפלגת האם הקודמת של איילת שקד, אך הם מספרים שרבים מחבריהם עזבו את התנועה בעקבות כניסת בנט לממשלה – או בעקבות הפלתה. כך התנועה נשארה עם פעילים בודדים בלבד – רובם היו בכלל מזוהים עם אביר קארה – שעזב גם הוא את התנועה לאחרונה ויחד איתו גם פעיליו.

גם בנט, שותפה לשעבר של שקד, סירב להביע תמיכה פומבית בשקד ובמפלגת "הרוח הציונית". בריאיון שנערך שבוע שעבר באולפן סרוגים סיפר ח"כ מתן כהנא כי בנט תמך בעזיבתו ל'מחנה הממלכתי' ואמר: "בנט מאוד תמך בזה שאני ארוץ במחנה הממלכתי". על שקד אמר כהנא: "החבירות שהיא מתכננת מעידות שהיא מתכוונת להשלים לנתניהו קואליציה" ורמז כי הסיבה לתמיכת בנט בו ולא בשקד, נעוצה בכך שבנט ידע ששקד בסוף תתמוך בנתניהו.

הפגנות מחוץ לביתה של איילת שקד לפני הקמת הממשלה. צילום: אבשלום ששוני (פלאש 90)

בשנת 2017, הוקמה על ידי פעילים של שקד קבוצת השטח "סיירת שקד" – שבשיאה כללה לא פחות מ-600 פעילים. הפעילים היו מחולקים בקבוצות וואטסאפ וטלגרם וארגנו אירועים וכנסים אליהם הגיעה שקד. כל זה קרה עד לפני כניסתם של שקד ובנט לממשלת לפיד-בנט.

עם כניסתה של שקד לממשלה עם לפיד, מרבית הפעילים של שקד התאכזבו מהמהלך, ובקבוצת הפעילים המרכזיים המצומצמת "כוורת שקד" – שכללה כ-50 פעילים, פורסמה הודעה כי הם מעריכים את שקד, אך לא מסוגלים להמשיך לתמוך בפעילותה.

עוד באותו נושא

שקד: "עשיתי טעויות, אני היום חוזרת הביתה"


13

באפריל האחרון, פורסם ציוץ בחשבון הטוויטר של "סיירת שקד": "אנחנו אנשי הסיירת ופעילים מרכזיים שתמכנו באיילת שקד לאורך הדרך גם כשלא עברה את אחוז החסימה מצאנו את עצמנו מוצפים בשקרים וניסיונות התחמקות. צדקתם כל הזמן – איילת שקד באמת נוכלת". מאוחר יותר טענו מטעם 'סיירת שקד' כי הציוץ בטוויטר אינו מטעם הסיירת, וכי הפרופיל לא קשור אליהם.

עם היעלמות פעיליה המקוריים של שקד, החלו לעטוף אותה כמה עשרות פעילים של בנט – אולם כמחציתם עזבו אחרי החלטת בנט לפרק את הממשלה. קבוצת הפייסבוק "הרוח הציונית – פעילים" למשל, כוללת אמנם 250 אנשים, אך בתיאור הקבוצה נכתב: "קבוצה זו מיועדת לפעילים אקטיביים בלבד שתומכים במפלגת ימינה ומעוניינים לראות את נפתלי בנט בראשות הממשלה".

"לא אצביע לה, גם אם תעבור את אחוז החסימה בסקרים"

פעילים בשורות "הרוח הציונית", הודו בשבועות האחרונים כי הם עצמם לא יצביעו למפלגה. אחד מרכזי השטח של המפלגה אמר בשיחה עם סרוגים: "אני לא אצביע למפלגה, גם אם היא תעבור באופן עקבי את אחוז החסימה בשבועיים שלפני הבחירות". הסיבה לכך, לדבריו, היא שהוא מעוניין בממשלת ימין – ולא יכול לסמוך על "ההצהרות הלא חד-משמעיות של שקד שמבטיחה ממשלת אחדות", כדבריו.

בנוסף מספרים הפעילים על הקושי להביא את הציבור לחוגי בית. חוג בית שהתקיים עם אביר קרא לפני עזיבתו את המפלגה – זכה לנוכחות של כ-50 אנשים, ונחשב ל"גדול במיוחד" עבור הרוח הציונית. פעילים ששוחחו עם סרוגים הסבירו כי יש ציבור שרעיון האחדות מדבר אליו, אך רוב המצביעים שאיתם הם משוחחים מתקשים להתחבר למסרים שמדברים על ממשלה אותה הם לא יכולים לדמיין.

מכה נוספת שנחתה על מערך של השטח של שקד לאחרונה, היא פרישתו של אביר קארה משורות המפלגה לטובת הקמת מפלגה חדשה. קארה טען כי החליט לפרוש מהמפלגה אחרי שהתברר לו כי במפלגה במבנה החדש שלה הוא לא יוכל לקדם את ערכיו הכלכליים. שקד מצידה טענה שהיא הודיעה לו שהוא לא יהיה חלק מהרשימה. עם קרא עזבו מאות פעילים נוספים של מפלגת ימינה שחולקו ל-6 קבוצות וואטסאפ אותן ניהל.

אביר קארה. שקד איבדה גם את הפעילים שלו (צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90)

יחד עם קארה איבדה המפלגה עוד חלק ממערך השטח הקטן גם ככה שלה – ה"שולמנים" שהביא איתו קארה למפלגה. אחרי העזיבה של קרא את שקד הגיעו לביתו 150 פעילים מתוסכלים מהמהלך של שקד שדרשו ממנו להקים מפלגה ליברלית. לפני שבוע השיק קרא את מפלגתו "חופש כלכלי" ולקח עמו את הפעילים שעוד נשארו ל"רוח הציונית".

עוד באותו נושא

באולם קולנוע: אביר קארה השיק את המפלגה החדשה


23

קארה מאז ומתמיד היה איש של שטח, הוא צמח מתוך מחאת השולמנים כשפעילים רבים הצטרפו אחריו למפלגת ימינה. בשנה האחרונה, הוא השקיע רבות בפעילי השטח שלו, שהפכו ל'חבורה' מגובשת, שמשתתפת באירועים האחד של השני. בשלב מסוים, קארה היה בטוח שייערך מפקד למפלגת ימינה. "השקעתי את כל הזמן שלי במפלגה ובאנשים, חשבתי שנצטרך לפקוד באיזשהו שלב וחשבתי שתהיה קבוצה של ליברלים" סיפר בשבועות האחרונים לסרוגים. אבל כאמור, במתכונת ההיא של הרוח הציונית הוא ופעיליו לא מצאו את עצמם, והרוח הציונית מצאה את עצמה כמעט חסרת פעילים.

כעת, בהיעדר פעילים, לאחר שהסקרים לא העבירו אותה באופן גורף את אחוז החסימה ובצל העמדה הלא ברורה סביב ממשלת ימין כן או לא, החליטה שקד לפרק את החבילה עם יועז הנדל. שקד צפויה להתאחד עם ראש עיריית גבעת שמואל – יוסי ברודני והבית היהודי\ מה שיאפשר לה להישען על מערך השטח של מפלגת הבית היהודי המחזיקה בעשרות סניפים ברחבי הארץ וכן בנציגי מועצה ברשויות המקומיות.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו

Source link

פוסטים קשורים

BShokor.Net

[tell-a-friend id="1" title="לחץ כאן להמליץ לחבר"]