על רקע הסכם הגרעין המתגבש: לפיד שוחח עם ביידן - BShokor

הבלוג של שוקור בדארנה

مدونة شكر بدارنة

יום חמישי | 30/03/2023 |
شكر في درنة
שוקור בדארנה
Home » מאמרים » על רקע הסכם הגרעין המתגבש: לפיד שוחח עם ביידן

על רקע הסכם הגרעין המתגבש: לפיד שוחח עם ביידן

יאיר לפיד


ראש הממשלה יאיר לפיד שוחח היום (רביעי) עם נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן על המשא ומתן להסכם גרעין בין איראן ובין המעצמות. על פי הודעתו של ראש הממשלה, השניים "שוחחו ארוכות על המשא ומתן ועל המאמצים השונים לעצור את התקדמות איראן לעבר נשק גרעיני".

בהודעה מטעם לשכתו של ראש הממשלה נכתב עוד כי פיד וביידן שוחחו גם על "ההתרחשויות האחרונות ופעולות הטרור של איראן במזרח התיכון ומעבר לו". רה"מ לפיד בירך את הנשיא האמריקני על התקיפות האחרונות של ארצות הברית בסוריה. השניים שוחחו גם על קידום היחסים בין המדינות בהמשך ל"הצהרת ירושלים" שנחתמה בביקורו האחרון של ביידן בישראל ביולי האחרון. 

"הנשיא ביידן הדגיש את מחויבותו העמוקה לביטחון מדינת ישראל, ולשמירה על יכולותיה כנגד כל אויב ואיום, מקרוב ומרחוק", נכתב בהודעה. 

ביקור ביידן: הפגישה עם לפיד (צילום: קובי גדעון / לע"מ)

לפיד וביידן בפגישתם בחודש יולי האחרון | צילום:
קובי גדעון / לע"מ


במוסד הציגו לראש הממשלה יאיר לפיד  לאחרונה הערכה ולפיה ההסכם ייחתם בזמן הקרוב, במסגרת של ימים עד שבועות אחדים. לאחר ההתקדמות המשמעותית ברשימת הדרישות שנשלחו בין הצדדים וההתקדמות במשא ומתן, בישראל חוששים מהיום שאחרי חתימת ההסכם ומתכוננים להעלות הילוך בפעילות נגד איראן.

האסטרטגיה החדשה הזו תכלול בין היתר טיפול באתרים, בפיתוח צנטריפוגות חדשות ובמתקני הפיצוץ, כך על פי פרסומים זרים. בעזרת ההסכם, איראן תהפוך למדינה סף-גרעינית וההסכם יאפשר לה לפתח יכולות מתקדמות. כשיסתיים ההסכם בעוד עשור – ההערכה היא שלא יבוא אחריו הסכם נוסף. 

ג'ון קירבי, דובר המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן, אמר היום כי "ארצות הברית עדיין מקווה שההסכם עם איראן ייושם ואופטימית בנוגע לשיחות בנושא". 

נשיא ארה"ב ביידן והמנהיג העליון של אירן חמינאי (עיבוד: רויטרס)

הנשיא ביידן והמנהיג העליון של איראן, חמינאי. | עיבוד:
רויטרסאיראן ביטלה כמה מהדרישות העיקריות שלה להחייאת הסכם הגרעין – כולל התעקשותה על כך שפקחים בין-לאומיים יעצרו בדיקות של תוכנית הגרעין שלה. כך סיפר בשבוע שעבר פקיד בממשל האמריקני לסוכנות הידיעות רויטרס.

הפקיד האמריקני, שדיבר בעילום שם בשל רגישות הנושא, אמר על איראן כי "הם חזרו בשבוע שעבר ובעצם ויתרו על המעצורים המרכזיים לעסקה". אותו פקיד לא סיפר על דרישות מרכזיות נוספות שאיראן ויתרה עליהן, אך הבהיר לרויטרס כי בשלב זה עדיין "נותרו פערים עם איראן", והבהיר: "לא בטוח שיושג הסכם".


Source link

פוסטים קשורים

  • מבוא שיווק ברשתות חברתיות הוא לא רק פרסום בחשבונות המדיה החברתית שלך. מדובר ביצירת הרגלים בריאים ושיפור התוכן שלך כדי למשוך לקוחות. פרסום תמידי ועקבי תמיד כדאי לפרסם לפחות פעם …

    0 FacebookTwitterPinterestEmail
  • זהו למעשה עידן מפרסום ושיווק חומרי: חלפו למעשה הזמנים מפרסום אוניברסלי. חברת שיווק דיגיטלית יוצרת את יוזמת הפרסום והשיווק תוך הדגשת התכונות הבולטות בצורה כזו שהן פוגעות בקהל בהזדמנות המהירה …

    0 FacebookTwitterPinterestEmail
  • פריצה היא גישה בלתי מורשית למערכות אבטחת רשת מחשבים או שליטה עליהן למטרה בלתי חוקית כלשהי. פריצה מצריכה הבנה מלאה של מערכת אבטחת מחשבים. אפשר פשוט לומר שהאקר הוא מישהו …

    0 FacebookTwitterPinterestEmail

BShokor.Net

[tell-a-friend id="1" title="לחץ כאן להמליץ לחבר"]