עיר אבודה נמצאה במעמקי האוקיינוס האטלנטי - BShokor

הבלוג של שוקור בדארנה

مدونة شكر بدارنة

יום שני | 24/06/2024 |
شكر في درنة
שוקור בדארנה
Home » מאמרים » עיר אבודה נמצאה במעמקי האוקיינוס האטלנטי

עיר אבודה נמצאה במעמקי האוקיינוס האטלנטי

העיר האבודה במעמקי האוקיינוס האטלנטי (צילום: University of Washington)מדובר במערכת אקולוגית עצמאית שנוצרו בה חיים • בעיר האבודה ניתן למצוא סרטנים, קיפודים וחלזונות על אף היותה בקרקעית האוקיינוס וללא חמצן • חפירה שנעשית במקום מאיימת על קיומו של בית הגידול הייחודי: "להכריז על המקום כאתר מורשת עולמי לפני שיהיה מאוחר מדי"
N12


העיר האבודה במעמקי האוקיינוס האטלנטי (צילום: University of Washington)

צילום: University of Washington
קרוב לפסגת ההר התת-ימי במערב רכס ההרים המרכז-אטלנטי שנמצא באוקיינוס האטלנטי ובאוקיינוס הקרח הצפוני, ניתן לראות נוף יפיפה של מגדלים המופיעים לפתע בחשכה. קירותיהם ועמודיהם המפויחים נראים כחולים ברקע האור שהדליקו החוקרים עליהם. טווח הגובה של העמודים נע בין כאלה קטנטנים בגודל פטריה ועד למונוליתים עצומים הנישאים לגובה של 60 מטרים, אחד מהם מכונה פוסידון על שם האל היווני.

מדובר בעיר אבודה שאותרה בעומק של יותר מ-700 מטרים מתחת לפני הים. בעיר ישנה מערכת אקולוגית עצמאית המתקיימת באמצעות שדה הידרו-תרמי. זהו השדה העתיק ביותר שאותר באוקיינוס אי פעם. שום דבר דומה לזה לא נמצא אף פעם. ייתכן ששדות הידרו-תרמים כאלה נמצאים באוקיינוסים נוספים ברחבי העולם, אך זהו המקום היחיד שבו הצליחו כלים הנשלטים מרחוק למצוא ולתעד את הממצאים. 

בבקיעים ובחריצים של המבנים בעיר האבודה ישנו פחמימן שמזין קהילות חיידקים חדשות, שמצליחים להתקיים גם ללא חמצן. ארובות הפולטות גזים בחום של 40 מעלות צלזיוס הפכו ביתם של שפע חלזונות וסרטנים. באופן נדיר יותר ניתן למצוא שם גם גדולות יותר כמו שרימפסים, סרטנים גדולים וקיפודי ים שמופיעים מפעם לפעם.

העיר האבודה במעמקי האוקיינוס. צילום: D. Kelley/UW/URI-IAO/NOAA 

הפחמימנים הנמצאים בפתחים ליציאת אדים (מעין פתחי אוורור) בעיר האבודה, לא נוצרו כתוצאה מפחמן דו-חמצני או מאור השמש, אלא על ידי תגובות כימיות בקרקעית הים. משום שפחמימנים הם אבני היסוד של חיים, זה פותח את האפשרות שחיים נוצרים בבית גידול בדיוק בדרך הזו ולא רק כפי שהם נוצרים על כדור הארץ.

"עלול לגרום להשלכות מרחיקות לכת"

"זו דוגמה לסוג של מערכת אקולוגית שאפשר להפעיל ברגע זה בירח אנקלדוס (הירח השישי בגודלו של שבתאי) או בירח אירופה (השישי של כוכב צדק)", מסביר המיקרוביולוג וויליאם ברזלטון.

העיר האבודה במעמקי האוקיינוס. צילום: University of Washington 

ואולם, לא רק החוקרים מגיעים לתגליות כמו העיר האבודה הזו. בשנת 2018, הוכרז כי פולין קיבלה את הזכויות לחצוב במקום. על אף שאין מחצבים שניתן להפיק מהמקום עצמו, גם חפירות בסביבת העיר האבודה עלולות להביא להשלכות בלתי ידועות.

מדענים מזהירים כי כל פליטה או עשן שעלולה לגרום פעולת הכרייה יכול בקלות להרוס את בית הגידול יוצא הדופן. בעקבות זאת, קוראים שורת מומחים להכריז על העיר האבודה כאתר מורשת עולמי, במטרה להגן על הפלא הטבעי לפני שיהיה מאוחר מדי.


Source link

פוסטים קשורים

 • זהו למעשה עידן מפרסום ושיווק חומרי: חלפו למעשה הזמנים מפרסום אוניברסלי. חברת שיווק דיגיטלית יוצרת את יוזמת הפרסום והשיווק תוך הדגשת התכונות הבולטות בצורה כזו שהן פוגעות בקהל בהזדמנות המהירה …

  0 FacebookTwitterPinterestEmail
 • סיומות אתרי אינטרנט

  by Shokor
  by Shokor

  האם מפת האינטרנט הולכת להשתנות, לפחות בכל מה שקשור לכתובות האינטרנט והסיומות הידועות שכולנו מכירים? יכול מאוד להיות שהתשובה החיובית. מסתבר שיש גוף שנקרא "תאגיד האינטרנט לשמות משויכים" (ICANN), שמחליט …

  0 FacebookTwitterPinterestEmail
 • קורס שיווק דיגיטלי

  by avidan
  by avidan

  מבוא לקורס שיווק דיגיטלי קורס שיווק דיגיטלי הוא תהליך של יצירה, ניהול ואספקת תוכן שמושך, ממיר ומשמר לקוחות ביעילות. זה קשור ליצירת קשר עם הקהל שלך בצורה הנכונה כדי להבטיח …

  0 FacebookTwitterPinterestEmail

BShokor.Net

[tell-a-friend id="1" title="לחץ כאן להמליץ לחבר"]