"עד המדינה הוא היחיד שהרוויח מהרצח של אביחי וקנין" - BShokor

הבלוג של שוקור בדארנה

مدونة شكر بدارنة

יום ראשון | 14/04/2024 |
شكر في درنة
שוקור בדארנה
Home » מאמרים » "עד המדינה הוא היחיד שהרוויח מהרצח של אביחי וקנין"

"עד המדינה הוא היחיד שהרוויח מהרצח של אביחי וקנין"יוסי מוסלי, ראש ארגון הפשע שנעצר לפני כשבועיים בנתב"ג, נחשד בין היתר במעורבות ברציחתו של העבריין אביחי וקנין. במשטרה לא הצליחו לגבש מספיק ראיות על מנת להעמיד את מוסלי לדין והוא שוחרר, אך תיק הרצח מ-2017 עדיין לא פוענח. מי שעמד מאחורי הרצח כלל לא התכוון לפגוע בווקנין, ששימש כנהגו של היעד האמיתי לחיסול – העבריין יענקל'ה אמסלם. חמש שנים חלפו מהרצח, והמשטרה עדיין לא הצליחה למצוא מי עומד מאחוריו.

הרצח התרחש ב-27 בפברואר 2017 בטיילת בת ים. כמה קליעים נורו לעבר וקנין, שנותר שרוע על הקרקע ללא רוח חיים. פרמדיקים של מד"א ביצעו בו החייאה מתקדמת וממושכת אבל כעבור זמן קצר נאלצו לקבוע את מותו.

אמסלם, יעד החיסול המקורי, גדל בכפר שלם והיה מסוכסך עם ראשי ארגוני הפשע עודה קוקו קוטייר ויוסי מוסלי. הוא ניצל בעבר מכמה ניסיונות חיסול. "יענקל'ה, היה הרבה זמן על ה'גריל', כלומר סומן לחיסול. מוסלי וקוטייר ראו בו אויב מסוכן. הוא הקים אימפריית הימורים והלוואות ונגס בשטחי המחייה שלהם".

בזמן הירי בווקנין, אמסלם על פי החשד היה בכלל בבית מלון. עדי ראייה טענו שראו אדם שנמלט מהזירה זמן קצר לאחר האירוע. וקנין ניגש למכונית ושילם על כך בחייו.

אביחי וקנין

אביחי וקנין


וקנין בן 27, תושב אשדוד, היה ידי ימינו של אמסלם ששימש בין השאר נהג שלו. הוא היה מוכר לחוקרי היחידה המרכזית במשטרת מרחב לכיש. באחד המקרים הוא איים על אדם שקיבל ממנו הלוואה ולא החזיר ונשפט לשנתיים מאסר בפועל. לעיתים נדד ממקום למקום כדי שעבריינים יריבים לא יחסלו אותו עד שלבסוף כאמור חוסל בטעות. 

חקירת רצח וקנין הוטלה על היחידה המרכזית במשטרת מחוז תל אביב. חוקרי ימ"ר תל אביב הצליחו במאמץ רב לגייס בכיר בארגון של קוטייר שהסכים בצעד יוצא דופן לשמש עד מדינה נגד הבוס הגדול ושאר חברי הארגון ולחשוף מי עומד מאחורי הרצח של וקנין.

במסגרת הסכם עד המדינה שנחתם עמו במשרדי ימ"ר תל אביב, עד המדינה הסכים להפליל את קוטייר במעורבות בשלושה תיקי רצח של אביחי וקנין, מרים גאנם ופיראס נאדי ושני ניסיונות רצח של איציק כהן ויענקלה אמסלם.

אביחי וקנין

הקבר של אביחי וקנין


על פי ההסכם העד יקבל סכום של 350 אלף שקל תמורת עדותו, עוד 40 אלף שקל למשך שנה בעת שיטוס לכל יעד שירצה בחו"ל לאחר שיסיים להעיד במשפט ובחקירות של המעורבים בפרשות. החלק הדרמטי ביותר בהסכם הוא דרישה שירצה עונש של חמש שנות מאסר בפועל על רצח אביחי וקנין. עוד נקבע בהסכם שהעד יקבל מידי חודש 1,000 שקל לרכישת מוצרים בקנטינת הכלא.

עד המדינה טען בעדותו במשטרה שהוא וקוטייר ירו בווקנין בשליחותו של יוסי מוסלי ומסר פרטים על עבריינים נוספים שהיו חלק מתוכנית החיסול ושימשו כתצפיתנים ואנשי סוד בפרשה. מעצרם של קוטייר ואנשיו במסגרת מבצע "אביב ערבי" שבו הושקעו עשרות מיליוני שקלים על ידי המשטרה גרם למפץ וטלטלה גדולה בעולם התחתון.

קוטייר ו-18 מאנשיו וכן העבריין יצחק בר מוחא נעצרו והוגשו נגדם כתבי אישום. מוסלי וערן חייא, שחששו להיעצר בפרשה, נמלטו מהארץ לדרום אפריקה. הם הבינו שעד המדינה הפליל אותם.

בינתיים, תיק קוטייר קרס לאחר שהתגלו בו קשיים ראייתיים רבים. הפרקליטות הגיעה למסקנה שעד המדינה לא מסוגל לספק את הסחורה עליה התחייב וחתמה על הסדר טיעון עם קוטייר ואנשיו. במקום 74 שנה, קוטייר יצא בעונש יחסית קל של 18 שנה וכך גם מרבית אנשיו.

אביחי וקנין

אביחי וקנין


"היה קשה מאוד לבסס את הפרשות החמורות שיוחסו לקוטייר ושאר הנאשמים", הסביר גורם משפטי. "היה סיכוי מסוים שהתיק היה מתפרק. עדות עד המדינה לא הייתה מספיק להרשיע אותם בכל האישומים אז הלכנו על בטוח. העובדה שקוטייר ואנשיו יהיו שנים רבות בכלא היא הישג מבחינתנו".

עד המדינה בחו"ל, התיק קרס

אבל תיק הרצח וקנין נותר פתוח. המשטרה סימנה את מוסלי ושני אנשיו, עמי בוסי ושמעון חדד, שנמלטו לדרום אפריקה ורומניה, כמעורבים ברצח. אלא שהסדר הטיעון שנחתם עם קוטייר ואנשיו כלל גם את תיק הרצח של וקנין, מה שגרם לקריסתו.

"יוסי והחיילים שלו המתינו שהסדר הטיעון עם קוטייר ייחתם ואז החלו לנחות בארץ אחד אחרי השני", ציין עבריין המקורב לארגון הפשע של מוסלי. "חיכו המון שנים להזדמנות הזו והרוויחו בגדול".

בוסי נחת ראשון לפני שלושה שבועות מדרום אפריקה. הוא נעצר וכעבור כמה ימים שוחרר. כמה ימים לאחר מכן מוסלי ראה כי טוב ונחת בארץ. הוא נעצר לחמישה ימים ושוחרר להשתתף בחתונת בתו. הוא התעמת בחדר החקירות עם עד המדינה שהתקשה להוכיח שיש לו קשר לרצח של וקנין.

זירת הרצח של אביחי וקנין (צילום: פרטי)

זירת הרצח של אביחי וקנין | צילום:
פרטיהאחרון ברשימת החשודים ברצח, שמעון חדד, נחת בתחילת השבוע מרומניה. הוא נחקר בחשד ששימש כתצפיתן בעת החיסול. אחרי שלושה ימים הוא שוחרר.

תיק רצח וקנין קרס. עד המדינה שהודה ברצח הוא היחיד שהרוויח מכל הפרשה. הוא לא ירצה עונש מאסר עולם, הוא קיבל עונש מגוחך, חשבון הבנק שלו התנפח בכמה מאות אלפי שקלים, הוא יוטס לחו"ל ויתחיל בחיים חדשים.

"עד המדינה היחיד שהרוויח מרצח וקנין. במקום לקבל מאסר עולם המשטרה והפרקליטות חיפשו את הראש של מוסלי ומקורביו כדי להפליל אותם ובסוף נשארו בלי כלום. עד המדינה התקשה בחדר החקירות והתיק קרס", סיכם קצין משטרה.


Source link

פוסטים קשורים

BShokor.Net

[tell-a-friend id="1" title="לחץ כאן להמליץ לחבר"]