ניצחון למתמחים: לפיד הורה להיערך לקיצור התורנויות ל-16 שעות באופן מיידי - BShokor

הבלוג של שוקור בדארנה

مدونة شكر بدارنة

יום רביעי | 19/06/2024 |
شكر في درنة
שוקור בדארנה
Home » מאמרים » ניצחון למתמחים: לפיד הורה להיערך לקיצור התורנויות ל-16 שעות באופן מיידי

ניצחון למתמחים: לפיד הורה להיערך לקיצור התורנויות ל-16 שעות באופן מיידי

מחאת המתמחים: ראש הממשלה, יאיר לפיד סיכם הערב (ב') עם שרת הכלכלה, אורנה ברביבאי ועם שר הבריאות, ניצן הורוביץ, את תחילת ההיערכות וקידום הקצאת המשאבים הנדרשים לנושא. בתום פגישה עם מנכ"לית משרד ראש הממשלה, נעמה שולץ ושיחה טלפונית עם ראש הממשלה מברלין, הסכימה ד"ר ריי ביטון למשוך את מכתבי ההתפטרות ולחזור לעבודה סדירה. ההערכות תחל על מנת שהמתווה שסוכם יוכל להכנס לתוקף עד ספטמבר 2023.

לפיד: התנאים שלהם לקבלת החלטות של חיים ומוות לא אפשריים

ראש הממשלה יאיר לפיד אמר כי "התורנויות של המתמחים לא שפויות, התנאים שלהם לקבלת החלטות של חיים ומוות לא אפשריים. התחייבתי שנעשה הכל כדי לקצר את הזמנים, נרתום איתנו את קופות החולים ובתי החולים. המתמחים והמתמחות דואגים לנו ומטפלים בנו כבר שנים ארוכות הגיע הזמן שנטפל בכם בחזרה, זה צעד ראשון להערכות ואני מודה לדוקטור ריי על ההענות והעבודה המשותפת".

שר הבריאות ניצן הורוביץ אמר כי "אני מברך על התערבותו של רה"מ לטובת קיצור תורנויות המתמחים. הקצאת המשאבים והתקנים, שסוכמו לפני כשנה, הכרחיים להתנעה ממשית של המהלך. 
לאחר המאבק הארוך שניהלתי למען קיצור התורנויות, ובתום עבודת מטה מקצועית ואחראית שהוביל משרד הבריאות, אפשר וצריך לצאת לדרך מיד".

יו"ר אגודת המתמחים: צעד משמעותי לקראת התחלת היישום

ד"ר ריי ביטון: "אין ספק שעשינו היום צעד משמעותי לקראת התחלת היישום של קיצור התורנויות. המעורבות האישית של רה״מ יאיר לפיד ושל מנכ"לית המשרד נעמה שולץ איפשרו את פריצת הדרך ואנחנו מודים להם על כך. עתה, משהובהר שאין כל מניעה משפטית ובהוראת רה"מ, אנחנו מצפים ממשרד האוצר להעביר את התקציב שסוכם באופן מיידי להתחלת התהליך. זו גם הזדמנות להודות לשר הבריאות ניצן הורביץ ולשרת הכלכלה אורנה ברביבאי שעמדו לצדנו לאורך כל הדרך. קיצור התורנויות עוד הושג ואנחנו נמשיך לפעול כדי שיצא לפועל בהקדם ובכל ביה"ח בארץ עבור המתמחים ועבור כל הציבור בישראל".

האיום מומש: כ-200 מתמחים התפטרו | "זה רק השלב הראשון"

כזכור, ד"ר ריי ביטון כינסה לפני שלושה שבועות מסיבת עיתונאים כאשר במקביל 200 מתמחים מ-20 מחלקות הודיעו שיגישו את התפטרותם. החרפת המאבק הגיעה במחאה על כך שקיצור התורנויות, שהיה אמור להיכנס לתוקפו באפריל האחרון, נדחה בכשנה וחצי.

צילום: Avshalom Sassoni/Flash90

ביטון פנתה בפתח דבריה ל"ממשלת ישראל ולעומד בראשה – ראש הממשלה יאיר לפיד, לשר האוצר אביגדור ליברמן, לשרת הכלכלה אורנה ברביבאי, לשר הבריאות ניצן הורביץ". יו"ר הארגון הסבירה כי "מכתבי ההתפטרות שמוגשים ממש עכשיו, בלב כואב וביד רועדת, מהווים כולם ביחד וכל אחד מהם בנפרד, כתב אישום. ובכתב האישום הזה, עשרות סעיפים שמפרטים מסכת ארוכה של ניצול, שיעבוד, הזנחה, גרימת מוות ברשלנות. אין לקיחת אחריות – רק הסתתרות מאחורי הבחירות, כאילו יש בתירוץ העלוב הזה כדי למחות את החרפה". 

ביטון המשיכה ואמרה כי מדינת ישראל, הממשלה, השרים והמשרדים בראשם הם עומדים קיבלו החלטה להפקיר את המתמחים, את מערכת הבריאות הציבורית, ואת המטופלים. "זה לא המאבק שלנו, זה המאבק של כל אזרחי המדינה הזאת שלא רוצים שיטפלו בהם או ביקרים להם רופאים שלא עומדים על הרגליים בשעה ה-22 לתורנות שלהם. לקצר את התורנויות זו חובה מוסרית וערכית כלפינו וכלפי הציבור. וזו חובה מוסרית וערכית, כי זה מה שסיכמתם איתנו, התחייבתם – אתם צריכים לעמוד מאחורי ההתחייבויות שלכם. התפיסה כאילו הרופאים המתמחים ימשיכו לעבוד בכל מחיר, היא שגויה. אנחנו לא יכולים עוד לשאת את העול, לשלם את המחיר ולפגוע בבריאות ובחיים שלנו ושל המטופלים שלנו. 

Source link

פוסטים קשורים

BShokor.Net

[tell-a-friend id="1" title="לחץ כאן להמליץ לחבר"]