נאס"א פרסמה תמונות מעוררות השתאות של כוכב צדק: "זה באמת מדהים" - BShokor

הבלוג של שוקור בדארנה

مدونة شكر بدارنة

יום רביעי | 19/06/2024 |
شكر في درنة
שוקור בדארנה
Home » מאמרים » נאס”א פרסמה תמונות מעוררות השתאות של כוכב צדק: “זה באמת מדהים”

נאס"א פרסמה תמונות מעוררות השתאות של כוכב צדק: "זה באמת מדהים"

כוכב צדק שצילם טלסקופ החלל ג


בנאס"א פרסמו אמש (שני) שתי תמונות חדשות מטלסקופ החלל ג׳יימס ווב, המציגות את כוכב צדק בפירוט רב, וגם הן – כמו מה שהצליח לייצר הטלסקופ עד כה – מרשימות למדי. התמונה הראשונה של צדק מראה את כוכב הלכת הגדול ביותר במערכת השמש על רקע "הרקע השחור של החלל", עם מערבולות בצבעים שונים שמייצגות את האטמוספירה הסוערת שלו.

התמונות נוצרו הודות למצלמת האינפרה-אדום הקרובה של הטלסקופ, המשתמשת בקרינה כדי לזהות עצמים בחלל. אותה המצלמה מסוגלת להבחין בגרמי שמיים, כמו כוכבים, ערפיליות וכוכבי לכת, שהם קרים מדי או חלשים מדי מכדי שניתן יהיה לצפות בהם במסגרת טווח האור הנראה.

כוכב צדק שצילם טלסקופ החלל ג'יימס ווב (צילום: NASA)

כוכב צדק שצילם טלסקופ החלל ג'יימס ווב | צילום:
NASA


ניתן אף להבחין בזוהר הצפוני ובזוהר הדרומי של כוכב צדק, הבוהקים באור כתום. כמו כן, בולט הכתם האדום הגדול, סופה אנטיציקלונית מתמשכת שקוטרה פי 1.3 מזה של כדור הארץ, ולפי נאס״א יכולה לייצר רוחות של יותר מ-400 קמ״ש. בתמונה נראה הכתם המפורסם דווקא כשהוא בצבע לבן, זאת מכיוון שגובהו רב והוא מחזיר את אור השמש.

התמונה השנייה מאפשרת מבט רחב יותר על צדק, כולל הטבעות שלו. מדובר בהישג מרשים למדי של הטלסקופ, שכן הן חלשות, ולכן גם קשה לתעד אותן, פי מיליון מכוכב הלכת עצמו. באותה התמונה נראים גם שניים מהירחים של מדק, אדרסטאה ואמלתאה, הממוקמים בקצה השמאלי של הטבעות.

שאר חלקי התמונה מראים בעיקר את החלל השחור, אבל עדיין ניתן להבחין בכתמים מטושטשים, ואלה הם למעשה גלקסיות הזוהרות למרחקים. "לא באמת ציפינו שזה יהיה כל כך טוב, למען האמת", אמרה אימקה דה פאטר, פרופסור אמריטה לאסטרונומיה, כדור הארץ וכוכבי הלכת באוניברסיטת קליפורניה, ברקלי, אשר עזרה להוביל את התצפיות על צדק. "זה באמת מדהים שאנחנו יכולים לראות פרטים על צדק יחד עם הטבעות שלו, לוויינים זעירים ואפילו גלקסיות – הכל בתמונה אחת".


Source link

פוסטים קשורים

 • סיומות אתרי אינטרנט

  by Shokor
  by Shokor

  האם מפת האינטרנט הולכת להשתנות, לפחות בכל מה שקשור לכתובות האינטרנט והסיומות הידועות שכולנו מכירים? יכול מאוד להיות שהתשובה החיובית. מסתבר שיש גוף שנקרא "תאגיד האינטרנט לשמות משויכים" (ICANN), שמחליט …

  0 FacebookTwitterPinterestEmail
 • פריצה היא גישה בלתי מורשית למערכות אבטחת רשת מחשבים או שליטה עליהן למטרה בלתי חוקית כלשהי. פריצה מצריכה הבנה מלאה של מערכת אבטחת מחשבים. אפשר פשוט לומר שהאקר הוא מישהו …

  0 FacebookTwitterPinterestEmail
 • קורס מסחר אלקטרוני

  by avidan
  by avidan

  מבוא העולם מתקדם מהר והמסחר האלקטרוני נמצא בכל מקום. רוב האנשים עדיין מתחילים,  ראית את היתרונות של קמעונאות מקוונת בעבר: מכירות מוגדלות, רווחים טובים יותר והכרה מוגברת של המותג. אבל …

  0 FacebookTwitterPinterestEmail

BShokor.Net

[tell-a-friend id="1" title="לחץ כאן להמליץ לחבר"]