מחשש להסלמה בצפון: ההחלטה הדרמטית של הקבינט הביטחוני - BShokor

הבלוג של שוקור בדארנה

مدونة شكر بدارنة

יום שלישי | 30/05/2023 |
شكر في درنة
שוקור בדארנה
Home » מאמרים » מחשש להסלמה בצפון: ההחלטה הדרמטית של הקבינט הביטחוני

מחשש להסלמה בצפון: ההחלטה הדרמטית של הקבינט הביטחוני

בעקבות הפיצוץ במשא ומתן בין ישראל לבנון, והוראתו של שר הביטחון לצה"ל להיערך להסלמה בצפון, הקבינט הביטחוני החליט הערב (ה') כי ראש הממשלה, יאיר לפיד, ראש הממשלה החליפי, נפתלי בנט ושר הביטחון, בני גנץ יכולים לקבל ההחלטות ביטחוניות ללא צורך לכינוס הקבינט. 

בהערכת המצב השבועית שקיים שר הביטחון, בהשתתפות הרמטכ"ל, מנכ"ל משרד הביטחון וראש אגף המבצעים, הנחה שר גנץ את צה"ל להיערך לתרחיש של הסלמה בצפון הן במאמצי ההתקפה והן במאמצי ההגנה, נוכח ההתפתחויות במשא ומתן על הגבול הימי.

אסדת כריש

אסדת כריש צילום: דובר צה"ל

נסראללה יצטרך להסביר לאזרחי לבנון למה אין להם אסדת גז ועתיד כלכלי

כראש הממשלה יאיר לפיד עודכן בפרטי השינויים המהותיים החדשים שלבנון מבקשת לעשות בהסכם, והורה לצוות המו"מ לדחותם. גורם מדיני בכיר אמר כי "לפיד הבהיר שישראל לא תתפשר על האינטרסים הביטחוניים והכלכליים שלה בשום אופן, גם אם זה אומר שלא יהיה הסכם בקרוב".

חיזבאללה

חיזבאללה צילום: shutterstock

עוד הוסיף הגורם הבכיר כי "ישראל תפיק מאסדת כריש גז ברגע שהדבר יהיה אפשרי. אם החיזבאללה או מישהו אחר ינסה לפגוע באסדת כריש או לאיים עלינו – המשא ומתן על הקו הימי ייפסק לאלתר וחסן נסראללה יצטרך להסביר לאזרחי לבנון למה אין להם אסדת גז ועתיד כלכלי".

בין היתר, אחד מהשינויים אותם דרשו הלבנונים לשנות, הוא ההגדרה המשפטית של "קו המצופים" הביטחוני שישראל הציבה בחוף ראש הנקרה אחרי הנסיגה מלבנון בשנת 2000, כך שבמקום שיוגדר כסטטוס קוו חדש – דבר שיוביל לסיום הסכסוך סביבו – יוגדר הקו רק באופן טכני שישאיר פרצה למחלוקת משפטית עתידית, ולא ינעל את הנושא.

גנץ: "איננו ששים אלי קרב, אך אנו מוכנים אליו"

שר הביטחון בני גנץ נאם היום בטקס האזכרה הממלכתי לחללי מלחמת יום הכיפורים בהיכל הזיכרון בהר הרצל במעמד נשיא המדינה יצחק הרצוג וראש הממשלה. 

צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

בסיום דבריו התייחס גנץ להסכם הימי: "בימים אלו מקדמת הממשלה הסכם בנושא חלוקת המים הכלכליים ביננו לבין מדינת לבנון שיש לו השפעות כלכליות וביטחוניות, ובהן גם פגיעה באינטרסים של איראן בלבנון ובאזור", הקדים גנץ בנושא.

"בין אם ייחתם ההסכם או לאו, אנו ערוכים להגן על התשתיות שלנו ועל ריבונותנו. אם חיזבאללה יבקש לפגוע בהן – המחיר הצבאי שמדינת לבנון וחיזבאללה ישלמו יהיה כבד מאוד.  איננו ששים אלי קרב, אך אנו מוכנים אליו".

Source link

פוסטים קשורים

BShokor.Net

[tell-a-friend id="1" title="לחץ כאן להמליץ לחבר"]