מאחורי גל הפיגועים: כישלון במו"מ בין הרש"פ לחמושים בשכם - BShokor

הבלוג של שוקור בדארנה

مدونة شكر بدارنة

יום שלישי | 30/05/2023 |
شكر في درنة
שוקור בדארנה
Home » מאמרים » מאחורי גל הפיגועים: כישלון במו"מ בין הרש"פ לחמושים בשכם

מאחורי גל הפיגועים: כישלון במו"מ בין הרש"פ לחמושים בשכםקבוצת מחבלים מהקסבה של שכם, שמכנים את עצמם "גוב האריות", לקחו אחריות על פיגוע הירי הבוקר (ראשון) שכוון לעבר מונית ואוטובוס ישראליים. ייתכן שהם גם עומדים מאחורי פיגוע הירי הערב נגד קבוצת מפגינים בצומת המטווחים ליד איתמר.

העובדה שהקבוצה נטלה במהירות אחריות על הפיגוע הבוקר הוא בגדר חידוש, שמגיע על רקע פיצוץ במשא ומתן עם הרשות הפלסטינית שמנסה להרגיע את השטח. בקבוצת "גוב האריות" חברים עשרות חמושים שמסתתרים בקסבה של שכם, והם עושים כאב ראש גדול גם לישראל וגם לרשות הפלסטינית.


המפגינים מסתתרים בזמן פיגוע ירי בשומרון (צילום: עידו זאבי, מועצה אזורית שומרון)

זירת הפיגוע בצומת מטווחים | צילום:
עידו זאבי, מועצה אזורית שומרון


בשבועות האחרונים התקיים משא ומתן בין גורמי ביטחון של הרש"פ לבין אותה קבוצת חמושים. הרש"פ הציעה להם להיטמע בתוך מנגנוני הרשות, לקנות מהם את הנשקים בכסף מלא, שיהפכו לעובדים בשכר של הרשות – והכול בתמורה לכך שיתפרקו מנשקם ויחדלו ממעשי טרור.

המו"מ נמשך תקופה לא קצרה, אך מקורות פלסטיניים טוענים כי אתמול הוא התפוצץ, וזה ככל הנראה מה שמוביל לשני פיגועים בתוך פחות מיממה.

הפיגוע בשומרון: סריקות אחר המחבלים

באש שנפתחה מכיוון העיר שכם לעבר קבוצת מפגינים בצומת המטווחים נפצע חייל אחד קל. מדובר בהפגנה שארגנה המועצה האזורית שומרון על רקע המצב הביטחוני, ובדרישה משר הביטחון גנץ לצאת למבצע חומת מגן 2. בעת שהקהל החל להתפזר נשמעו לפתע היריות. כוח צה"ל שהיה במקום השיב באש לעבר מקור הירי. לא ברור עדיין אם מדובר במחבל או בחוליית מחבלים, ואם אחד מהם נפגע מירי צה"ל.

פיגוע הירי בשומרון

הפיגוע סמוך לבית פוריכ

במקביל לפיגוע הירי, בצה"ל מספרים שחלק מהמפגינים הגיעו לפאתי שכם והחלו ליידות אבנים לעבר בתים פלסטיניים. חיילים שהגיעו למקום חילצו אותם, רגע לפני שבוצע בהם לינץ'.

בתיעוד של רגעי הירי בצומת המטווחים נראים המפגינים, ביניהם ילדים קטנים, מסתתרים מאחורי רכב וצועקים "לשכב, להתכופף". בין המסתתרים נראה גם ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן, ששלף את אקדחו וחיפה על המפגינים.

דגן סיפר בריאיון למהדורה המרכזית על הרגעים הדרמטיים: "עמדנו ליד החיילים ופתחו עלינו בירי, צרורות של אש אוטומטי. נשכבנו על הרצפה, נאלצתי עם העוזרים שלי להגן על הנשים והילדים שהסתתרו מאחורי המכוניות". לדבריו, "זה דבר שלא צריך לקרות באף עיר מרכזית בישראל, שום ראש עיר לא צריך להגן על התושבים שלו".

דגן הזהיר: "הממשלה מאבדת את השליטה והביטחון ומפקירה אותנו. זה יגיע גם לתל אביב, תזכרו מה אני אומר. אנחנו לא נוותר לממשלה, לא לשר הביטחון ולא לרה"מ, אם אנחנו רוצים למנוע גם טרור מדמם אנחנו חייבים לצאת למבצע חומת מגן 2, לאסוף את הנשקים ולפעול מול הרשות הפלסטינית".

שעות לאחר הפיגוע ליד איתמר, אש נפתחה לעבר עמדת צה"ל בהתנחלות מבוא דותן בצפון השומרון, ללא נפגעים. אישה כבת 35 נפצעה קל לאחר שפלסטינים יידו אבנים לעבר רכבה בכביש 3157, מצומת הטי לכיוון גוש עציון.


Source link

פוסטים קשורים

 • אחרי המתנה לא קצרה וציפייה רבה, גוגל מתחילת בהשקת השירות הגדול הבא שלה – Google TV. מדובר בשיתוף פעולה של גוגל עם ענקית האלקטרוניקה סוני, שמייצרת טלוויזיה ייעודית שתותאם במיוחד …

  0 FacebookTwitterPinterestEmail
 • אבטחת מידע וסייבר

  by avidan
  by avidan

  אבטחת סייבר חשובה להצלחת החברה כמו שהיא חשובה ללקוחותיה. חומת האש של יישום האינטרנט חוסמת כל גישה לאתר לפרק זמן – בדרך כלל כ-30 דקות עד שעה – ומונעת התקפות …

  0 FacebookTwitterPinterestEmail
 • אפליקציות לקטנטנים

  by Shokor
  by Shokor

  למי מאיתנו שיש ילדים קטנים, יודע כמה הם נמשכים לסמארטפונים וכמה הם מוקסמים מאינסוף האפשרויות שהעולם הזה מציע. אז לכן החלטתי הפעם לסקור עבורכם מספר אפליקציות חינוכיות ומועילות שינעימו את …

  0 FacebookTwitterPinterestEmail

BShokor.Net

[tell-a-friend id="1" title="לחץ כאן להמליץ לחבר"]