"לא פעלו כמצופה": ועדת ברלינר מזכירה לפוליטיקאים שעם השררה מגיעה גם אחריות - BShokor

הבלוג של שוקור בדארנה

مدونة شكر بدارنة

יום רביעי | 29/05/2024 |
شكر في درنة
שוקור בדארנה
Home » מאמרים » "לא פעלו כמצופה": ועדת ברלינר מזכירה לפוליטיקאים שעם השררה מגיעה גם אחריות

"לא פעלו כמצופה": ועדת ברלינר מזכירה לפוליטיקאים שעם השררה מגיעה גם אחריות

המהלך הכוחני שעשה חזבאללה מול ישראל מביא ללבנון הישגים במשא ומתן עם ישראל על הגבול הימי. מדובר בתקדים מסוכן. ישראל חייבת ליטול את היוזמה לידיה ולא לאפשר לחזבאללה לשנות את כללי המשחק ולקבוע כללים של מאפיה.

חודש ספטמבר אמור היה להיות חודש ההכרעה בסכסוך בין ישראל ללבנון על הגבול הימי ביניהן.

הכרעה בין הסלמה ביטחונית לבין הגעה להסכם, שיאפשר לשתי המדינות להפיק גז טבעי מהים התיכון.

אולם גורמים לבנונים טוענים כי ישראל דחתה את הוצאת הגז הטבעי משדה "כריש" לחודש אוקטובר מחשש לעימות צבאי עם חזבאללה.

לתמונת הסכסוך בין ישראל ללבנון על הגבול הימי ביניהן נכנס ארגון חזבאללה, שהוא השליט האמיתי בלבנון בזכות הכוח הצבאי שלו. הוא עשה זאת באמצעות מהלך צבאי לא אלים של שיגור 4 כטב"מים בלתי חמושים לעבר אסדת הגז "כריש". בכך הצליח מנהיג חזבאללה חסן נסראללה לשנות את סדר היום והכניס ללחץ את ממשל ביידן, מדינות אירופה, ישראל והחברות הבינלאומיות העוסקות בהפקת הגז הטבעי.

גורמים לבנונים אומרים כי אם ייחתם הסכם בסופו של דבר בין שתי המדינות, לבנון תהייה המרוויחה העיקרית, מכיוון שהאסטרטגיה של חזבאללה סייעה לה להגדיל את כושר המיקוח שלה במשא ומתן העקיף באמצעות המתווך האמריקאי עמוס הוכשטיין.

 

העיתון הלבנוני אל-אח'באר, הנחשב לשופרו של חזבאללה, דיווח ב-24 באוגוסט כי ישראל עומדת לוותר בעניין המחלוקת על הגבול הימי ולקבל באופן כמעט מלא את כל דרישות לבנון בעניין הגז הטבעי, בגלל שהיא חוששת מתגובת חזבאללה.

למעשה, ארגון חזבאללה קבע, באמצעות הכטב"מים ששיגר לעבר אסדת הגז "כריש", כללי משחק חדשים מול ישראל.

 

העיתון הלבנוני אל-אח'באר, הנחשב לשופר חזבאללה, דיווח ב-24 באוגוסט כי ישראל עומדת לוותר בעניין המחלוקת על הגבול הימי ולקבל כמעט את כל דרישות לבנון בעניין הגז הטבעי, בשל חשש מתגובת חזבאללה

כללים אלה יכולים מחד גיסא להוות את האור בקצה המנהרה שיכול להוציא את לבנון ממצוקתה הכלכלית, או מאידך גיסא, במקרה של הסלמה ביטחונית לסבך את לבנון שוב בעימות צבאי עם ישראל, כפי שקרה ב-2006 במלחמת לבנון השנייה.

נראה שהמודיעין הישראלי אינו מצליח לפצח את הכוונות האמיתיות של חסן נסראללה ולומר אם מדובר בלוחמה פסיכולוגית מוצלחת והליכה על הסף כדי להשיג הישגים במשא ומתן או שבאמת הוא נחוש ללכת לעימות צבאי קצר עם ישראל כדי להשיג את המטרה הזו.

בכל המקרה, התגובה הישראלית לאיומי חזבאללה מעידה על כך שחסן נסראללה הצליח באסטרטגיה שלו לחזק את ההרתעה מול ישראל בעוד ההרתעה הישראלית הולכת ונשחקת.

בחזבאללה אומרים כי האסטרטגיה החדשה של חסן נסראללה כבר הוציאה את לבנון מהמצור האמריקאי שנכפה על לבנון, מצור שהותיר ללבנון שתי ברירות, לקרוס מבחינה כלכלית או להיכנע לדרישות האמריקאיות ובאופן עקיף לדרישות של ישראל.

חזבאללה יצר כלל משחק חדש, לפיו לבנון יכולה, באמצעות הכוח הצבאי שלו, להשפיע על המשא ומתן ולקחת בכוח את זכויותיה בכל הקשור לגבול הימי ואוצרות הגז הטבעי שלה, דבר שישפר באופן ניכר את הכלכלה הקורסת שלה ויוציא אותה לדרך חדשה של עתיד טוב יותר.

גם מבחינה פוליטית פנימית, המהלך הכוחני של חזבאללה מול ישראל השתיק את הקמפיין הפנימי של מתנגדי חזבאללה, אשר האשימו אותו בקריסה הכלכלית של לבנון. הוא מצטייר כעת כמי שיכול להוציא את לבנון עם הישגים חשובים במשא ומתן עם ישראל באמצעות התיווך האמריקאי.

חזבאללה יצר מצב לפיו לבנון יכולה, באמצעות כוחו הצבאי, להשפיע על המו"מ ולקחת בכוח את זכויותיה בנושא הגבול הימי ואוצרות הגז הטבעי שלה, מה שישפר משמעותית את כלכלתה הקורסת

גורמים לבנונים טוענים כי המהלך של חזבאללה כפה על ארה"ב וישראל להתייחס ברצינות לעמדות של לבנון במשא ומתן והכניס את המשא ומתן למסגרת של לוח זמנים קצר של כמה שבועות, שמונע מישראל ומארה"ב למשוך זמן ולנקוט בסחבת.

מאזן הכוחות במשא ומתן על הגבול הימי השתנה כעת לטובתה של לבנון.

חזבאללה קבע מועד ליישום האיום הצבאי שלו – תחילת הפקת הגז הטבעי מאסדת "כריש" על ידי ישראל מבלי שהושג הסכם עם לבנון תביא לתגובה צבאית חזקה שלו נגד כל אסדות הגז של ישראל במזרח התיכון.

בשבוע שעבר נועד חסן נסראללה בביירות עם מזכ"ל הג'יהאד האסלאמי זיאד אלנח'אלה והשניים דנו בתיאום צבאי ביניהם. גורמים פלסטינים טוענים כי בין היתר נדונה האפשרות שהג'יהאד האסלאמי יתקוף מרצועת עזה, ברקטות או בכטב"מים, את אסדת הגז "תמר" מול חופי אשקלון.

במהלך מבצע "שומר החומות" בחודש מאי 2021 ניסה חמאס לתקוף את אסדת הגז "תמר" באמצעות מל"ט אך נכשל. בעקבות כך הציב חיל הים הישראלי סמוך לאסדה ספינה ועליה סוללת "כיפת ברזל".

עדיין לא ברור כיצד יסתיים המשא ומתן בין ישראל ללבנון על הגבול הימי ואם הוא יידחה עד לאחר הבחירות בישראל. חזבאללה עומד על כך שההכרעה תהייה כבר בחודש ספטמבר והוא מאיים בפעולות צבאיות לזרז את ממשלת לפיד-גנץ לקבל את ההכרעה בהקדם.

ישראל נראית רע מאוד במזרח התיכון, כמי שנכנעה לחזבאללה בגלל 4 כטב"מים ששיגר. המבצע הצבאי ברצועת עזה ("עלות השחר") אינו מספיק להרתעת חזבאללה.

מדובר בתקדים מסוכן עם השלכות אזוריות.

ישראל נהגה נכון כשהנחיתה מכה מקדימה על הג'יהאד האסלאמי, שתכנן ירי טילי נ"ט לעבר הישובים הישראלים סמוך לגבול רצועת עזה. היא צריכה ליישם את העיקרון של הנחתת מכה מקדימה גם על חזבאללה, ברגע שיהיה לה מידע מודיעיני מהימן על כוונתו לשגר כטב"מים או רקטות. כך היא תוכל לשקם את ההרתעה שלה.

אסור לישראל לנהל משא ומתן תחת איום של ירי לעבר מטרות ישראליות. היא חייבת לנטרל את האסטרטגיה החדשה של חזבאללה שהיא בסגנון של מאפיה והצמדת אקדח אל הרקה.

אסור לישראל לנהל משא ומתן תחת איום של ירי לעבר מטרות ישראליות. היא חייבת לנטרל את האסטרטגיה החדשה של חזבאללה שהיא בסגנון של מאפיה והצמדת אקדח אל הרקה

אסור לאפשר לחזבאללה לקבוע משוואות חדשות גם במחיר של סבב לחימה קצר של כמה ימים בין צה"ל לחזבאללה. ישראל חייבת לקחת את היוזמה לידיה כפי שעשתה בסבב הלחימה האחרון ברצועה מול הג'יהאד האסלאמי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

Source link

פוסטים קשורים

 • אפליקציות לקטנטנים

  by Shokor
  by Shokor

  למי מאיתנו שיש ילדים קטנים, יודע כמה הם נמשכים לסמארטפונים וכמה הם מוקסמים מאינסוף האפשרויות שהעולם הזה מציע. אז לכן החלטתי הפעם לסקור עבורכם מספר אפליקציות חינוכיות ומועילות שינעימו את …

  0 FacebookTwitterPinterestEmail
 • קורס מסחר אלקטרוני

  by avidan
  by avidan

  מבוא העולם מתקדם מהר והמסחר האלקטרוני נמצא בכל מקום. רוב האנשים עדיין מתחילים,  ראית את היתרונות של קמעונאות מקוונת בעבר: מכירות מוגדלות, רווחים טובים יותר והכרה מוגברת של המותג. אבל …

  0 FacebookTwitterPinterestEmail

BShokor.Net

[tell-a-friend id="1" title="לחץ כאן להמליץ לחבר"]