לאחר מותו של הרב שלום כהן: מי יירש אותו בהובלת ש"ס? - BShokor

הבלוג של שוקור בדארנה

مدونة شكر بدارنة

יום חמישי | 30/03/2023 |
شكر في درنة
שוקור בדארנה
Home » מאמרים » לאחר מותו של הרב שלום כהן: מי יירש אותו בהובלת ש”ס?

לאחר מותו של הרב שלום כהן: מי יירש אותו בהובלת ש"ס?

הרב שמעון בעדני (צילום: דוד כהן, פלאש 90)תשע שנים אחרי שמונה למחליפו של הרב עובדיה יוסף כנשיא מועצת חכמי התורה, חכם שלום כהן נטמן בירושלים לא הרחק מקברו של הרב עובדיה • מבחינה פוליטית, הרב כהן היה האיש שאחראי במידה רבה לשובו של אריה דרעי לקדמת הבמה בש"ס • ההערכה: זקן חברי מועצת חכמי התורה, הרב שמעון בעדני, יוכתר כנשיא מועצת חכמי התורה – ומי כבר מסתמן כמחליפו?
N12

הרב שמעון בעדני (צילום: דוד כהן, פלאש 90)

הרב שמעון בעדני | צילום: דוד כהן, פלאש 90
נשיא מועצת חכמי התורה של ש"ס וראש ישיבת "פורת יוסף", הרב שלום כהן, הלך הלילה (בין ראשון לשני) לעולמו והוא בן 91. מבחינה פוליטית, הרב כהן היה האיש שאחראי במידה רבה לשובו של אריה דרעי לקדמת הבמה בש"ס. למרות שאין הכרח למנות לו מחליף רשמי באופן מיידי, ההערכה היא שזקן חברי המועצת – הרב שמעון בעדני – יוכתר במקומו כנשיא מועצת חכמי התורה.

ב-2013, עם פטירת הרב עובדיה, מונה הרב כהן באופן רשמי למחליפו. בשנות הנהגתו סייע לבסס את שליטתו המוחלטת של אריה דרעי בש"ס לאחר פרישת אלי ישי. יחסיו של הרב כהן עם דרעי היו קרובים במיוחד, והוא קידם חלק מהמהלכים שהובילו לחזרתו לראשות המפלגה. נציין כי לא קיימת חובה כלשהי למנות מחליף לנשיא מועצת חכמי התורה בטווח הזמן המיידי, אולם מכיוון שמדובר בתקופת בחירות ככל הנראה דרעי יעדיף לעשות זאת.

דרעי וכהן, הערב (צילום: אשר מדינה)

צילום:
אשר מדינה


בטווח הזמן הקצר, ההנהגה הרוחנית של ש"ס עשויה לעבור לידי הרב שמעון בעדני. בטווח הארוך, המנהיג המסתמן הבולט הוא הראשון לציון ובנו של הרב עובדיה, הרב יצחק יוסף, שיסיים בשנה הבאה את תפקידו כרב הראשי לישראל.

בשנותיו האחרונות אמר הרב עובדיה על הרב כהן שיש לו "פה קדוש" ובש"ס ייחסו משקל להתבטאויותיו, שכללו לעיתים גם מתקפות חריפות על אישים שונים. הנהגתו התמקדה בעיקר בעולם הישיבות החרדי-ספרדי והיקף השפעתו על הציבור המסורתי היה מוגבל בהשוואה לרב עובדיה, כמו גם מעורבותו בעניינים הפוליטיים השוטפים של המפלגה.

הרב שלום כהן (צילום: דויד כהן, פלאש 90)

הרב שלום כהן | צילום:
דויד כהן, פלאש 90


עשרות אלפים הגיעו אחר הצוהריים להיפרד ממנהיגה הרוחני של ש"ס לצד רעייתו בבית העלמין סנהדריה בירושלים, לא הרחק מקברו של מרן הרב עובדיה יוסף, כשאלפי תלמידיו מלווים אותו בדרכו האחרונה.

דרעי ספד לרב כהן מחוץ לישיבת "פורת יוסף": "נצחו אראלים את המצוקים ונשבה ארון האלוקים. בלב מוכה הלם ויגון נסתלק מאיתנו בסערה השמימה, אבינו מורנו ומנהיגנו נשיא מועצת חכמי התורה, גדול הדור מרן חכם שלום כהן בן תופחא מלכה זצוק״ל. אוי לו לעולם שאבד מנהיגו ואוי לה לספינה שאבד קברניטה. ברוך דיין האמת אוי לו לעולם שאבד מנהיגו ואוי לה לספינה שאבד קברניטה".


Source link

פוסטים קשורים

BShokor.Net

[tell-a-friend id="1" title="לחץ כאן להמליץ לחבר"]