כוננות שיא סביב אסדת "כריש" - BShokor

הבלוג של שוקור בדארנה

مدونة شكر بدارنة

יום שני | 24/06/2024 |
شكر في درنة
שוקור בדארנה
Home » מאמרים » כוננות שיא סביב אסדת "כריש"

כוננות שיא סביב אסדת "כריש"לנוכח המאבק העיקש על הסכם הגבול הימי עם לבנון, בצה"ל שומרים על כוננות גבוהה – כשברקע האיומים של נסראללה והאפשרות שינסה לעשות פרובוקציה של הרגע האחרון, כך פרסמנו אמש (שישי) ב"אולפן שישי". בינתיים, בישראל מבהירים כי הפקת הגז תתקיים בכל מחיר ובמערכת הביטחון הדגישו בפני השרים שיש חלון הזדמנויות שאסור לפספס. גורם מדיני בכיר: "נקלענו למצב רגיש ומסוכן מאוד בצפון".

הסכם הגבול הימי עם לבנון – סיקור נרחב ב-N12:

מבחינת ישראל, אם הלבנונים לא יחזרו בהם ולא יהיה הסכם – הפקת הגז תתקיים מיד כשזה יתאפשר. האמריקנים והצרפתים מפעילים לחץ כבד על ממשלת לבנון ומחפשים דרך להוריד אותם מהעץ. בכיר ישראלי שבקיא בפרטי ההסכם עם לבנון אמר אתמול: "אנחנו מתים להניח את ההסכם על שולחן הכנסת, כי אז כולם יראו איזה הישג אדיר זה למדינת ישראל ואיזה שטויות נתניהו דיבר".

בישראל מעריכים כי שלמרות הפיצוץ במו"מ, עדיין ניתן להגיע להסכם גז עוד לפני הבחירות. בקבינט שהתקיים שלשום הוצגה לשרים חוות הדעת של מערכת הביטחון שעליה חתום שר הביטחון בני גנץ – והיא קובעת שיש הכרח לחתום על ההסכם עם לבנון בטווח הזמן המיידי, עד סוף החודש. הסיבה לכך היא שנשיא לבנון מישל עאון מסיים את תפקידו, ועל כן מדובר בחלון הזדמנויות.

כלל ראשי מערכת הביטחון תומכים בחתימה על ההסכם. הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי אמר לשרים כי מבחינת צה"ל, ההסכם שומר על האינטרסים הביטחוניים ועל חופש הפעולה של ישראל. ראש המוסד ברנע אמר כי להערכתו חסן נסראללה מעוניין גם הוא בהסכם ואינו רוצה מערכה צבאית עם ישראל בעת הנוכחית.

בני גנץ שר הביטחון: צריך לסגור את ההסכם לפני תחילת הפקת הגז, הסיכון הביטחוני גדול, צריך להגן על ההסכם הזה – הוא טוב. יחד עם זאת, בפני השרים הוצגה אתמול הערכה של גורמי הביטחון שאם לא תהיה חתימה ובמקביל ישראל, כפי שהיא התחייבה, תתחיל את הפקת הגז ממאגר כריש – נסראללה ינסה לאתגר את ישראל ולהגיב, ולא בהכרח בצורה סמלית או מינורית.

דדי ברנע ראש המוסד

ראש המוסד: נסראללה מעוניין גם הוא בהסכם ואינו רוצה מערכה צבאית בעת הנוכחית

המסר שהעבירה ישראל לאמריקנים

במהדורה המרכזית פרסמנו כי הדרג המדיני העביר מסר למתווך האמריקני, כי ישראל לא תהיה מוכנה לפשרות נוספות בהסכם הגז. בסביבת ראש הממשלה רואים בהערות הלבנוניות הגזמה, אפילו חוצפה, בטח אחרי כברת הדרך שישראל הייתה מוכנה ללכת כדי להגיע להסכם.

האמריקנים מנסים לשכנע עכשיו את הלבנונים שלא למתוח את החבל – כדי לא להביא לקריעתו. גורם ישראלי בכיר אמר ל-N12: "זה לא נגמר עד שזה לא נגמר, אבל אין עוד הרבה זמן כדי להצליח".

 


Source link

פוסטים קשורים

BShokor.Net

[tell-a-friend id="1" title="לחץ כאן להמליץ לחבר"]