יו"ר פורום העצמאים בהסתדרות: "התשובה למשבר הקורונה היא ממש לא רק שוק חופשי" - BShokor

הבלוג של שוקור בדארנה

مدونة شكر بدارنة

שבת | 03/06/2023 |
شكر في درنة
שוקור בדארנה
Home » מאמרים » יו"ר פורום העצמאים בהסתדרות: "התשובה למשבר הקורונה היא ממש לא רק שוק חופשי"

יו"ר פורום העצמאים בהסתדרות: "התשובה למשבר הקורונה היא ממש לא רק שוק חופשי"

יו"ר פורום העצמאים בהסתדרות, רמי בז'ה, בטוח שדווקא עכשיו הזמן לפעול בנושא זכויות העצמאים. אחרי זעקות ומחאות מהדהדות במהלך סגרי הקורונה, היחלשות המגפה הקורונה וחזרת העובדים למקומות העבודה הותירה את בעיות העצמאים בשולי הדיון הציבורי, אבל בז'ה לא מתכוון לוותר. לדבריו, "ההסתדרות נשארה הגוף היחיד שדואג לעצמאים ומקדם אותם".

כמסקנה ממגפת הקורונה, נכתב בפורום נוהל פיצוי לשעת חירום לבעלי עסקים עצמאים. "כתבנו שישה תרחישים שכוללים בין היתר התפרצות מגיפה, מבצע צבאי או רעידת אדמה", אומר בז'ה, "ברגע שמתממש אחד התרחישים הללו, העצמאי מקבל מיד את דמי הקיום. בלי שביתות, מחאות או גחמות של שר האוצר". לדבריו יש כבר חוות דעת של הביטוח הלאומי וגם תקציב לכך.

איפה עומדת החקיקה של ההצעה שלכם?
"ישנה הצעת חוק ויש לה תמיכה גם בקואליציה וגם באופוזיציה. אין לי ספק שזה הדבר הראשון שיעבור כבר בתחילת 2023. יש לזה הסכמה גורפת מימין ומשמאל. עד עכשיו לא ידעו לכמת את זה בכסף. הביטוח הלאומי נכנס לתמונה וחקר בתקופת הקורונה איך בדיוק ועל מה צריך לפצות, ונתן מספר לאוצר, כי האוצר בלי מספרים לא מוכן לקדם כלום".

"הביטוח הלאומי יודע להגיד בדיוק מה צריך כשיש מבצע בדרום, את מי צריך לפצות אם יש רעידת אדמה, אם יש מגפה, סקטור כזה או סקטור אחר, על בסיס הירידה במחזור. צריך שיהיה חוק שעצמאי יודע שהוא מתעורר בבוקר ומוגן בדיוק כמו השכיר בשעת חירום".

שר האוצר אמר שאפשר לפצות בעלי עסקים רק אחרי שיש דו"חות מס שמצביעים על ירידה, ושאי אפשר לחזות מראש כמה צריך לפצות.
"לא צריך לחזות כלום, יש דיווח לביטוח הלאומי. כל עצמאי מדווח על בסיס כמה הוא מרוויח, ומה ההבדלים בין ההוצאות וההכנסות שלו ובסוף השנה מתחשבנים. לביטוח הלאומי יש את כל הנתונים של העצמאים, הפרילנסרים ובעלי העסקים. לא צריך לחכות למס הכנסה. זה התפקיד של הביטוח הלאומי".

"הביטוח הלאומי ישב אתנו, מהמנכ"ל עד הפקידים, בדק את המספרים והגיש יחד איתנו לאוצר את הנוהל מוכן להעברה. לא צריך להיבהל מזה, זה כמו ביטוח לשעת חירום. בשוטף זה לא עולה למדינה כסף".

"פרילנסר שעבד מול ספק קבוע ייחשב כשכיר לכל דבר"

שינוי משמעותי נוסף שמקדמים בפורום העצמאים נוגע למעמד העובדים הפרילנסרים. "אנחנו מבקשים הכרה במעמד של הפרילנסר כעובד מן המניין, מבחינת זכויות", אומר בז'ה.

"אינסטלטור, מתקין מזגנים או שליח שמוציאים חשבונית, נותנים שירות ועובדים מול ספקים קבועים, ייחשבו עובדים לכל דבר ועניין מבחינת זכויות. למשל כוריאוגרפית שעובדת אצלי כמה שנים וההתקשרות איתה הפסיקה, תהיה זכאית לפיצויים מהביטוח הלאומי בדיוק כמו לשכיר, אפילו אם היא מגישה חשבונית. כלומר, מי שידע להוכיח שהוא עבד מול ספק קבוע והגיש חשבוניות קבועות, ייחשב כשכיר לכל דבר".

אבל העולם הולך ל"תעסוקת החלטורה" שבנויה בדיוק על הימנעות מתשלומי הזכויות האלה.
"נכון, העולם הולך לשם וחייבים להתייחס לזה. באמריקה כבר מעל 40% הם לא שכירים. זה הולך וגדל גם בישראל וצריך להסדיר את זה, חייבים לתכנן את זה כלכלית".

הכוונה היא לאפשר תעסוקת חלטורה?
"לא. הכוונה היא להגן עליהם. אנחנו נקים, כיעד, עד סוף חצי השנה הראשונה של 2023, גוף מייצג לפרילנסרים בישראל, תחת פורום העצמאים בתוך ההסתדרות. כאיגוד מקצועי לכל דבר. אנחנו נדאג לתנאים שלהם, נדאג לביטחון שלהם ונהפוך אותם סוף סוף למשהו שהולך עם מטריה שמגנה עליו".

"ההיגיון הבריא והמעמד של ההסתדרות מנצחים כל ממשלה"

במציאות הפוליטית של ישראל אפשר לבנות על חקיקה?
"יש דבר אחד יציב במדינה הזו וקוראים לו ההסתדרות. בסוף, ההסתדרות מוכיחה שההיגיון הבריא והמעמד שלה מנצחים כל ממשלה. אני לא תומך באופן עיוור בכל דבר, אבל יש לנו פרטנר בהסתדרות, וקוראים לו ארנון בר-דוד, שרואה בעצמאים משימה חשובה לא פחות מהעובדים".

"אנחנו נהיה גוף סטטוטורי אמיתי שמייצג עצמאיים בישראל. לא עוד תנועה שצמחה מהרחוב, שאני מאוד מכבד, כמו השולמנים או תנועת העצמאים. מה שמבדל את פורום העצמאיים מכל הארגונים זה שיש לנו באמת אבא ואמא ואת הכוח לפעול".

קיבלת הצעות להצטרף לאחת המפלגות?
"קיבלתי הצעות משלוש מפלגות שונות להיכנס לכנסת על התיק של העצמאיים, שתיים חדשות ואחת ותיקה, כולן במקומות ריאליים. אבל אחרי שראיתי את מה שקרה לאביר קארה, הבנתי שאשפיע הרבה יותר בהסתדרות, שהיא הרבה יותר משמעותית מכל מפלגת עצמאיים".

"ההסתדרות היום היא הגוף היחיד שפועל בהיגיון בריא מתוך רצון להגן על האזרחים במדינת ישראל. זה המקום היחיד שמגן על הפרנסה. במשך שנתיים ישבו 800 אלף שכירים שמאוגדים בהסתדרות בבית בקורונה, והיה מי שדואג להם. זה לא קורה במדינות שאין להן דבר כמו ההסתדרות. ההסתדרות לא מאפשרת למדינה להתעלם מציבור, והעצמאיים זה ציבור.

"גם אני, כעצמאי, מייצר את הקופה הציבורית במו כספי. לכן ההסתדרות זה המקום הנכון לפעול מתוכו, להיות פורום עצמאיים על פלטפורמה הסתדרותית".

"אביר קארה, אוריאל לין ורון תומר לא הסיקו מסקנות ממשבר הקורונה"

לבז'ה יש מסר חשוב לעצמאים לקראת הבחירות. "אנחנו לא נוקטים עמדה פוליטית ולא אומרים למי להצביע, אבל בהחלט נגיד למי לא להצביע. נראה שקארה, וגם אוריאל לין ורון תומר לא הסיקו מסקנות ממשבר הקורונה. התשובה היא ממש לא רק שוק חופשי. התשובה היא שילוב של שוק חופשי עם אידאולוגיה הרבה יותר חברתית ויותר סוציאלית, אפילו סוציאליסטית, טיפה יותר מתחשבת. זה לצד זה".

"יש מקום לשוק חופשי יחד עם צמצום פערים, עם חזק שעוזר לחלש, גם עבור עובדים וגם עבור העצמאיים. ההסתדרות זה המקום היחיד שבא ולוקח עלינו אחריות אמיתית, שבא ומאגד ומגן על הפרנסה של עצמאיים ושל עובדים אל מול המדינה".

אתה לא מעצבן הרבה עצמאיים עכשיו?
"אני לא מוכן לפעור תהום בין עובדים לעצמאיים. לעובדים מגיע וגם לעצמאיים מגיע, ולכל אזרחי מדינת ישראל מגיע לחיות בכבוד ושיהיה מי שיגן עליהם. יש מקום לאיזונים נכונים בין שוק חופשי לבין כלכלה יותר מתחשבת. גם בעולם מבינים את זה והולכים לשם יותר ויותר".

"אני בטוח שיש הרבה מאוד עצמאיים שקשה להם לעכל את זה, היסטורית. כמוני כמוהם. אבל ככל שהם יקשיבו, בניגוד לקארה שעושה דמוניזציה להסתדרות, הם יבינו שאנחנו הגוף היחיד שיכול לייצג אותם באמת מול האוצר. ההסתדרות היום היא הסתדרות חדשה, והיא מכילה את כל החלשים. גם את העובדים וגם את העצמאיים.

"אני הייתי עצמאי כל החיים, וגם אני לא הייתי מאוהב בהסתדרות כל החיים. אבל כעובדה, השימוש במעמד שיש להסתדרות במדינה לטובת העצמאים זה הדבר הכי נכון שאפשר לעשות".

דבר היום
כל בוקר אצלך במייל

Source link

פוסטים קשורים

 • פריצה היא גישה בלתי מורשית למערכות אבטחת רשת מחשבים או שליטה עליהן למטרה בלתי חוקית כלשהי. פריצה מצריכה הבנה מלאה של מערכת אבטחת מחשבים. אפשר פשוט לומר שהאקר הוא מישהו …

  0 FacebookTwitterPinterestEmail
 • סיומות אתרי אינטרנט

  by Shokor
  by Shokor

  האם מפת האינטרנט הולכת להשתנות, לפחות בכל מה שקשור לכתובות האינטרנט והסיומות הידועות שכולנו מכירים? יכול מאוד להיות שהתשובה החיובית. מסתבר שיש גוף שנקרא "תאגיד האינטרנט לשמות משויכים" (ICANN), שמחליט …

  0 FacebookTwitterPinterestEmail
 • אבטחת מידע וסייבר

  by avidan
  by avidan

  אבטחת סייבר חשובה להצלחת החברה כמו שהיא חשובה ללקוחותיה. חומת האש של יישום האינטרנט חוסמת כל גישה לאתר לפרק זמן – בדרך כלל כ-30 דקות עד שעה – ומונעת התקפות …

  0 FacebookTwitterPinterestEmail

BShokor.Net

[tell-a-friend id="1" title="לחץ כאן להמליץ לחבר"]