חילופי מפקדים: אורי גורדין מחליף את אמיר ברעם בתפקיד מפקד פיקוד צפון - BShokor

הבלוג של שוקור בדארנה

مدونة شكر بدارنة

יום שני | 24/06/2024 |
شكر في درنة
שוקור בדארנה
Home » מאמרים » חילופי מפקדים: אורי גורדין מחליף את אמיר ברעם בתפקיד מפקד פיקוד צפון

חילופי מפקדים: אורי גורדין מחליף את אמיר ברעם בתפקיד מפקד פיקוד צפון

חילופי מפקדים: אורי גורדין מחליף את אמיר ברעם בתפקיד מפקד פיקוד צפון

מפקד פיקוד הצפון החדש, אלוף אורי גורדין, נכנס הערב (ראשון) לתפקידו. אלוף גורדין החליף את אלוף אמיר ברעם שכיהן בתפקיד בשלוש וחצי השנים האחרונות.

במהלך שלוש וחצי השנים האחרונות, הוביל האלוף ברעם את פיקוד הצפון במאמץ לחיזוק מוכנות כוחות היבשה למערכה הבאה בצפון, לסיכול ניסיונות פיגוע של צבא הטרור חזבאללה מלבנון ולפגיעה בהתבססות הציר השיעי וחיזבאללה בדרום סוריה.
בשנות פיקודו פיקד האלוף על מספר ימי קרב, פעולות מב״ם ועשרות מבצעים חשאיים באזור דרום סוריה. בנוסף, בשנים אלה, בוצעה התקדמות בהקמת תשתיות הגנה בגבול הצפוני, בחיזוק מערך המילואים ובהיערכות צה״ל לקראת הסלמה.

כמו כן, יזם האלוף את בוחן הרף לגדודים הסדירים ולגדודי המילואים שנועד לבחון את כשירותם למערכה בלבנון והוביל תהליכים אסטרטגיים ארוכי טווח.
טקס חילופי מפקדי הפיקוד נערך הערב במפקדת הפיקוד, מחנה דדו, בראשות ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי ובהשתתפות מפקדים, חיילים, משפחות ומוזמנים נוספים.

ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי: "האתגרים שצה"ל ניצב בפניהם והיקף פעילותו הם יוצאי דופן. מדי יום אנו פועלים כנגד הטרור וזו פעולה שנובעת ממדיניות מחושבת שנועדה לממש את היעדים האסטרטגיים של מדינת ישראל. חזבאללה חטף את לבנון והיא משלמת על כך מחיר כפול, ביטחוני וכלכלי. בפועל יוצא מכך שהחלטה 1701 של האו״ם לא מיושמת, וטילים, רקטות, עמדות נ״ט וחדרי פיקוד ושליטה מרצפים את כל דרום לבנון, דרום ביירות והבקעה. הפעילות המבצעית בזירה הצפונית היא דוגמה להפעלת כוח צבאי שמאפשרת לעצב את הזירה ומאפשרת למדינת ישראל לממש את יעדיה. מדינת לבנון וגם חזבאללה ישאו בתוצאות אם תפגע ריבונותה של מדינת ישראל, ואם יפגעו נכסיה או אזרחיה, צה"ל לא עומד ולא יעמוד מנגד, וכל ניסיון לפגוע במדינת ישראל, בכל זירה, ייתקל בתגובה חריפה או ביוזמה מקדימה. אמיר, יש לך חלק גדול בעיצוב הזירה הצפונית ובהכנת צה"ל למלחמה. שלוש וחצי השנים שבהם פיקדת על הזירה הצפונית היו מורכבות ומאתגרות, שנים בהן הובלת בכישרון ובמקצועיות את מאמץ ההגנה והמוכנות ליום פקודה. הפעילות כללה עשייה מבצעית מסביב לשעון, לאורך קווי הגבול, במבצעים גלויים וחשאיים. הובלת מערכה שיטתית שהיה לה חלק מרכזי בשיפור מצב הביטחון בצפון ומערכה כוללת לשיפור מוכנות הפיקוד: תוכניות אופרטיביות, תרגילים מאתגרים, הכנת מחסני החירום, והכנת התשתיות בגזרה ובדגש על 'מגן הצפון'. הובלת תוכניות לטיפוח כשירות החיילים והמפקדים בסדיר ובמילואים והצבת רף, תרתי משמע, לגדודים ולחטיבות. אורי, אתגרי הצפון מוכרים לך. פגשת בהם במסלולך הצבאי פעמים רבות. אתה נכנס לתפקידך בתקופה מורכבת, בה השקט מתעתע יותר מאי פעם, והאתגרים כמו תמיד רבים. ניסיונך בכלל, וניסיונך המבצעי בפרט, לצד הבנתך הרחבה, היצירתיות, והמנהיגות יעשו את שלהם, ואתה תעשה איתם את שלך. אין לי ספק שתעשה ותצליח. אתה תגלה מטה ומפקדים מעולים שיהיו לצידך כשהם רתומים למשימה ונכונים לכל מבצע ופעולה. זוהי הזדמנות טובה לומר להם, לכם, המפקדים של פיקוד הצפון ואנשי המטה, מהבכיר ועד אחרון החיילים הערכה רבה. אני סומך עליכם מאוד, וסומך עליך אורי – בהצלחה".

מפקד פיקוד הצפון היוצא, אלוף אמיר ברעם: "זכות גדולה ומחויבות אדירה הייתה בעבורי לפקד על חבל ארץ זה שבשביליו ובמשעוליו צעדתי בצעירותי, עמוס ציוד לעייפה – מוביל לוחמים בלילות רבים של תנועה ולחימה כנגד ארגון הטרור חיזבאללה ועד לפסגת תפקידי הפיקוד בפיקוד הצפון. חזבאללה בסוריה לא הצליח להתבסס במרחב שמדרום לדמשק, לממש פיגועי טרור ולפתוח מולנו חזית יבשתית נוספת בגבול רמת הגולן. פעלנו באופן עיֶקּש ורב-זרועי באמצעות אין ספור תקיפות אוויריות, פשיטות קרקעיות, סיכולים ועשרות רבות של ניצחונות קטנים וּמדוָיִּקים, שבאופן מצטבר אְפשׁרוּ לנו למנוע הסלמה בגבול הצפוני. מבחינה אופרטיבית עסקנו בהכנת המסה הקריטית ביבשה למלחמה שמרכזה בלָבנוֹן, ושיפרנו את המוכנות והכושר ההתקפי בממדים נוספים שאינם רק יבשתיים. אםֵ תּיאסר עלינו מלחמה, נגרום לכך שהיא תהיה עוצמתית וקטלנית, בחזית ובעומק. גורדין ידידי היקר, מיד אעביר לידיך הבוטחות את שרביט הפיקוד. אתה מקבל את הפיקוד בתקופה מתעתעת הצופנת בחובה סיכויים לא מעטים לצד אתגרים מורכבים, אתה תוכל לכולם, אני בטוח בהצלחתך".

מפקד פיקוד הצפון הנכנס, אלוף אורי גורדין: "הנוף המרהיב הנשקף מהר כנען, השקט והאווירה הפסטורלית בגליל העליון ובגולן יכולים לתעתע ולא לשקף את חוסר היציבות והאדמה הרוחשת והגועשת, ממזרח ומצפון לגבולנו – הן בסוריה והן בלבנון. אך אנחנו לא נחטא בשאננות ונהיה עם שתי עיניים פקוחות ועם אגרוף קפוץ ומוכן לפעולה אל מול כל ניסיון לאיים או לייצר מציאות המאיימת על הבטחון של אזרחי ישראל. אמיר, זו הפעם השנייה שאתה מעביר לי מקל וכמו בפעם הקודמת גם הפעם אני מקבל מידך יחידה חזקה, כשירה ובעלת תפיסה ושיטה ברורות לבניית הפיקוד ולהפעלתו, אני מבקש לומר לך תודה בראש ובראשונה בשם תושבי הצפון על הביטחון וההגנה שהובלת בשנים האחרונות ובשם אנשי פיקוד הצפון על הובלה נחושה ומכוונת היטב".

Source link

פוסטים קשורים

BShokor.Net

[tell-a-friend id="1" title="לחץ כאן להמליץ לחבר"]