חוזרים להסכם? ההסכמות בין ארה"ב לאיראן נחשפות - BShokor

הבלוג של שוקור בדארנה

مدونة شكر بدارنة

יום רביעי | 22/05/2024 |
شكر في درنة
שוקור בדארנה
Home » מאמרים » חוזרים להסכם? ההסכמות בין ארה"ב לאיראן נחשפות

חוזרים להסכם? ההסכמות בין ארה"ב לאיראן נחשפות

מתקן גרעין איראני (צילום: AP)


האתר "איראן אינטרנשיונל", שמזוהה עם האופוזיציה בטהראן, חשף אמש (חמישי) את הוויתורים שארה"ב הסכימה לעשות במטרה לחזור להסכם הגרעין. על פי הדיווח, האמריקנים הסכימו בין היתר לשחרר נכסים איראניים בשווי 7 מיליארד דולר שמוחזקים בדרום קוראה. הבית הלבן הכחיש שהסכים לוויתורים כאלו.

על פי הדיווח, האמריקנים הסכימו להסיר את הסנקציות על 17 בנקים של איראן ולתת הקלה בסנקציות ל-150 מוסדות נוספים. עוד עולה כי ארה"ב הסכימה לרכוש 120 מיליון חביות נפט ולבטל שלושה צווים מנהליים שעליהם חתם הנשיא לשעבר דונלד טראמפ. דבר חשוב נוסף שעליו סיכמו הצדדים – במקרה של נסיגה אמריקנית מההסכם, יהיה פטור מסנקציות לחברות זרות. עוד חשפו באתר כי העסקה אמורה להתבצע בעוד 120 ימים וכי היא תביא גם לחילופי שבויים בין המדינות.

נשיא ארה"ב ביידן והמנהיג העליון של אירן חמינאי (עיבוד: רויטרס)

נשיא ארה"ב ביידן והמנהיג העליון של אירן חמינאי, ארכיון | עיבוד:
רויטרס


דוברת המועצה לביטחון לאומי של ארה"ב, אדריאן ווטסון, מסרה לרשת אל-ערביה בתגובה: "הדיווחים שקיבלנו או שאנו שוקלים ויתורים חדשים לאיראן כחלק מהחזרה להסכם הגרעין של 2015 הם שקריים באופן מוחלט".

על הרקע הדיווחים הגוברים על התקדמות במגעים להסכם גרעין, גורם מדיני בכיר בישראל אמר מוקדם יותר כי רה"מ יאיר לפיד קיים שיחות בנושא עם בכירים בעולם והעביר מסר, שלפיו יש לסגת מהמו"מ. "המסר בשיחות הוא – האירופאים שלחו לאיראן הצעה סופית, שאינה עומדת בעקרונות עליהם התחייבו האמריקאים בעצמם, וקבעו כי הצעה זו תהיה בבחינת take it or leave it", אמר הגורם המדיני הבכיר והוסיף: "איראן סירבה להצעה ולכן הגיע הזמן לקום וללכת. כל דבר אחר מעביר מסר חזק של חולשה".

עוד אמר כי "עכשיו הזמן לשבת לדבר על מה עושים בהמשך כדי למנוע מאיראן נשק גרעיני. ישראל כפי שידוע לכולם לא מחויבת לשום דבר ותעשה את מה שנדרש כדי למנוע מאיראן נשק גרעיני וגם למנוע מאיראן שימוש בשלוחות הטרור שלה באזור. ארה"ב יודעת זאת ומכירה בכך".

ראש הממשלה יאיר לפיד בישיבת הממשלה (צילום: חיים צח, לע"מ)

ראש הממשלה יאיר לפיד בישיבת הממשלה, ארכיון | צילום:
חיים צח, לע"מ


על פי הדיווחים בארצות הברית, הטיוטה האחרונה של הסכם הגרעין מעניקה לאיראן זכות לשמר את כל תשתית הצנטריפוגות כך שתוכל להפעילן מחדש תוך שנה. במשך 60 יום יהיה מותר לאיראן לבחון האם הופשרו כספיה המוקפאים בחו"ל והאם אירופה קונה ממנה נפט. בנוסף לכך, איראן תורשה להמשיך במחקר גרעיני עוד 10 שנים ולמכור עודפי אורניום. מלבד ארה"ב, כל המדינות יהיו רשאיות לעשות עסקים עם חברות של משמרות המהפכה.


Source link

פוסטים קשורים

BShokor.Net

[tell-a-friend id="1" title="לחץ כאן להמליץ לחבר"]