הקלות הבלתי נסבלת של תופעת זיוף חשבוניות מס וגניבת זהות... - BShokor

הבלוג של שוקור בדארנה

مدونة شكر بدارنة

יום שני | 24/06/2024 |
شكر في درنة
שוקור בדארנה
Home » מאמרים » הקלות הבלתי נסבלת של תופעת זיוף חשבוניות מס וגניבת זהות…

הקלות הבלתי נסבלת של תופעת זיוף חשבוניות מס וגניבת זהות…

רשות המיסים (צילום: Olivier Fitoussi, flash90)


מדי יום, ללא יוצא מן הכלל מזויפות חשבוניות מס של עסקים וחברות לגיטימיות בסכומי עתק של עשרות מיליוני שקלים. בכל יום נגנבות זהויות של חברות ובעלי עסקים, בין אם באמצעות זיוף אמצעי זיהוי, זיוף מסמכים והחתמתם בחותמות מזויפות של עורכי דין או רואי חשבון.

במקרה של חברה התרחיש הנפוץ ביותר הוא כאשר מזייפים מסמך חתום על ידי רואה חשבון או עורך דין, מסמך שמסמיך אדם שהוא לא בעל חברה לבצע פעולות בשמה לרבות הפקת חשבוניות מס, גביית כספים וכדומה. כל שצריך לעשות הוא לגשת לבית דפוס עם דוגמת חשבונית של עסק שהאדם רוצה "להתלבש" עליו, בית הדפוס לא שואל שאלות ומנפיק פנקסי חשבוניות מס.

דרך נוספת לזייף חשבוניות מס היא לעשות שימוש בחברות שמאפשרות להפיק חשבונית ממוחשבת, אותן חברות מאפשרות לכל אחד להצטרף לחודש ניסיון בחינם ובזמן תקופת הניסיון פשוט מזינים את פרטי העסק שרוצים להפיץ חשבוניות מס מזויפות שלו ומתחילים להנפיק.

לפניה ישירה אל משרד עורכי דין יניב איש-שלום ושות', לחץ/י כאן

למה בכלל צריך לזייף חשבוניות מס?

עיקר הרעיון שעומד בבסיס תעשיית זיוף החשבוניות הוא הקטנת נטל המס מצד העוסק או החברה שמקבלת את החשבונית, מה הכוונה?

כל בעל עסק שרשום כעוסק מורשה (לא משנה אם חברה או אדם פרטי) מגיש דוח למע"מ בשני מועדים אפשריים, יש דיווח חודשי ויש דיווח דו חודשי.

במסגרת הדוח אותו בעל עסק עורך למעשה "שומה עצמית", הוא אמור לשלם מע"מ על כל העסקאות שלו (חשבוניות אמיתיות שהוא נתן) ורשות המיסים בעצם מאפשרת לו לנכות מהמס שהוא חייב את המס שהוא שילם עבור הקניות שלו אשר שימשו ליצירת ההכנסה.

המשמעות היא שאם אני משיג חשבונית מזויפת ואני מכניס אותה לעסק שלי אני בעצם מקטין את חבות המס שלי או אפילו יכול לקבל החזרי מע"מ בסכומים גבוהים מאוד.

מסקנה – מדובר בעסק כלכלי כאשר הגורם שמזייף חשבוניות ומפיץ אותן מרוויח המון כסף ממכירת החשבונית. יש חשבוניות שאין מאחוריהן עסקה כלל ויש חשבוניות שהייתה עסקה וסופק מוצר או ניתן שירות, אך ניתנה ללקוח חשבונית מזויפת כדי שמי שסיפק את השירות או המוצר לא יצטרך לשלם מס והחיוב יעבור לחברה שזייפו על שמה את החשבונית.

מהן הבעיות העיקריות?

ברשות המיסים קיימת מערכת לדיווח מפורט שבה מופיעות החשבוניות של עסקים שמחזור העסקאות השנתי שלהם עולה על מיליון וחצי שקלים (חשוב להדגיש שמדובר במחזור עסקאות ולא ברווח).

המערכת סורקת את הדיווחים של המוכר ושל הקונה ובודקת התאמה בין הסכומים. זאת מכיוון שמדובר בעצם בתמונת מראה, מה שהעסק המוכר דיווח כמכירה העסק הרוכש מדווח כהוצאה וככה נסגר מעגל.

ברגע שמזייפים חשבונית מס שלי כעסק אז כמובן שאני לא יודע את זה, ואז כתוצאה מזה אני בכלל לא מדווח על מכירה בעסק, מנגד יש מישהו שמדווח על קניה ממני לכאורה.

החריגה הזאת קופצת מיד ברשות המיסים ואז מתחילה חקירה ברשות המיסים ובעל העסק שזייפו חשבוניות מס שלו מוזמן לחקירה כדי לברר האם הוא ביצע עסקאות ולא דיווח עליהן, אחר כך באים לאלה שדיווחו על קניה ומטיחים בהם את העובדה שמדובר בחשבוניות מס מזויפות.

הבעיה העיקרית היא שברגע שמתגלה זיוף רשות המיסים מבטלת כמעט מיד את אישור ניכוי מס במקור שלרוב העסקים הוא אפס ומעלים את הניכוי מס במקור ל-30% שזה המקסימום. מדוע עושים זאת? כי ברגע שאדם מקבל חשבונית, בין אם הוא יודע שהיא מזויפת ובין אם לא ועכשיו הוא חייב, החובה שלו, להעביר לרשות המיסים 30% מסכום החשבונית (בעצם לגרוע 30% ממי שנתן לו את החשבונית) הוא מוותר על העסקה וככה מנסים להילחם בתופעת זיוף החשבוניות, ללא הצלחה כמובן.

מהם הנזקים של בעל עסק לגיטימי שזייפו חשבונית שלו?

בעל עסק לגיטימי שזייפו חשבוניות שלו עלול לספוג נזקים מסוגים שונים:

 1. ביטול אישור ניכוי מס במקור, כלומר בפועל העסק משותק.
 2. בעל העסק נדרש להגיע לחקירות בכל רחבי הארץ לכל תחנות המע"מ שיש אצלן עוסקים אשר ביקשו את המע"מ בגין החשבוניות המזויפות – דבר שעלול להוביל לבזבוז זמן אדיר של בעל העסק.
 3. פרסום שלילי של העסק.
 4. פגיעה בדירוג האשראי של העסק.
 5. פגיעה תדמיתית משמעותית ואף בלתי הפיכה בעסק.

כיצד ניתן לבסס הגנה מפני תופעת זיוף חשבוניות?

באמצעות קבלת שירות ריטיינר חודשי של ניהול סיכונים שניתן על ידי משרד עו"ד מקצועי, מיומן ומנוסה ניתן לצמצם לאפס את החשיפה לחקירות רשות המיסים ואת הסיכוי לנזקים וסיבוכים. משרד עו"ד יניב איש-שלום ושות' מבצע עבור לקוחותיו ניהול סיכונים מול ספקים וקבלני משנה באופן שהמשרד מבצע את כלל הבדיקות שנקבעו בחוק וגם בפסיקת בית המשפט העליון ורק לאחר אישור המשרד להתקשר עם הספק או קבלן המשנה ורק לאחר שהלקוח קיבל חותמת שהחשבונית מאושרת לתשלום (אחרי עריכת כלל הבדיקות הכי מחמירות שיש), רק אז הוא משלם. בדרך זו ניתן לצמצם לאפס את הסיכון של הלקוח להסתבך עם רשות המיסים וליצור לחברה נזקים כספיים ותדמיתיים שהם במקרים רבים בלתי הפיכים.

עורך הדין יניב איש-שלום (צילום: שרית נבון)

עורך הדין יניב איש-שלום | צילום:
שרית נבון


משרד עורכי דין יניב איש-שלום ושות' עוסק במיסוי אזרחי ופלילי, עבירות צווארון לבן והלבנת הון הקשורות בעבירות מס, משפט מסחרי, ליטיגציה וחברות. הכתבה באדיבות האתר: din.co.il.

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.

לפניה ישירה למשרד עורכי דין יניב איש שלום ושות' – 053-7429157


Source link

פוסטים קשורים

 • אפליקציות לקטנטנים

  by Shokor
  by Shokor

  למי מאיתנו שיש ילדים קטנים, יודע כמה הם נמשכים לסמארטפונים וכמה הם מוקסמים מאינסוף האפשרויות שהעולם הזה מציע. אז לכן החלטתי הפעם לסקור עבורכם מספר אפליקציות חינוכיות ומועילות שינעימו את …

  0 FacebookTwitterPinterestEmail
 • אחרי המתנה לא קצרה וציפייה רבה, גוגל מתחילת בהשקת השירות הגדול הבא שלה – Google TV. מדובר בשיתוף פעולה של גוגל עם ענקית האלקטרוניקה סוני, שמייצרת טלוויזיה ייעודית שתותאם במיוחד …

  0 FacebookTwitterPinterestEmail

BShokor.Net

[tell-a-friend id="1" title="לחץ כאן להמליץ לחבר"]