המתח בשכם נמשך: הפלסטינים קוראים לחסום את הכבישים... - BShokor

הבלוג של שוקור בדארנה

مدونة شكر بدارنة

יום שלישי | 30/05/2023 |
شكر في درنة
שוקור בדארנה
Home » מאמרים » המתח בשכם נמשך: הפלסטינים קוראים לחסום את הכבישים…

המתח בשכם נמשך: הפלסטינים קוראים לחסום את הכבישים…

עימותים בשכם (צילום: reuters)


שעות מתוחות בשכם: ברחוב הפלסטיני קראו לכל התושבים לסגור היום (שלישי) בשעה 15:00 את הכבישים בשכם ולשרוף צמיגים במחאה על מעצרו של מוסעב אשתייה הלילה בידי מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית.

בקבוצת ערין אל-אוסוד ("הבית של האריות"), ממובילי המחאות ברחוב הפלסטיני, קוראים למרי אזרחי עד לשחרורם של אשתייה ושל עמיד טבילה שנעצר גם הוא הלילה. במהלך היום התקיים בפועל עוצר בשכם – התושבים נשארו בבתיהם, החנויות נותרו סגורות ואלו שהיו ברחוב התעמתו עם כוחות הביטחון הפלסטיניים. האנשים שלוקחים חלק במחאות מגיעים מכל חלקי החברה הפלסטינית ומשתייכים לארגונים שונים.


בשעות הצוהריים התקיימה הלווייתו של פיראס יעיש, מפגין פלסטיני שנהרג במהלך העימותים עם הכוחות הפלסטיניים. ההלוויה התקיימה באווירה קשה תוך קריאות מחאה, בעוד שבעיר שוררת אנדרלמוסיה של ממש. במקביל להלווייה, דווח גם על פצוע קשה נוסף שנפצע בעימותים והועבר לטיפול בבית החולים ותמונות של צלפים מכוחות הביטחון של הרשות הופצו ברשתות החברתיות.


בעוד שבחמאס ובג'יהאד האסלאמי גינו את המעצרים, ברשות הפלסטינים מנסים להשתלט על השטח ולהביא לסיום של המחאות. ברשות חוששים שההשתלטות של תאי הטרור על ג'נין ואובדן המשילות שם יפשטו גם בשכם. על כן, לפת"ח יש מוטיבציה גבוהה להשיב שם את הסדר, באירוע שעשוי להיות מבחן גם להחלטה אם לנסות להחזיר את השליטה בפועל גם בג'נין. אחרת, יודעים ברשות, ייתכן שהחמאס ימשיך לנגוס בכוחה וינסה לחזק את השליטה שלו בשטח גם במוקדים נוספים – תרחיש בעייתי ביותר מבחינת הרשות.

כוח צליפה על גג בשכם

צלף על הגג בשכם

ברשות שיתפו פעולה – וספגו את האש

אשתייה, שנעצר הלילה על ידי הרשות הפלסטינית, הוא איש הזרוע הצבאית של חמאס, תושב הכפר סאלם שבאזור שכם. קרובי משפחתו מזוהים עם הפת"ח, והוא עצמו מחובר לקבוצה של אנשי פת"ח במקור שגויסו לחמאס ובעיקר לג'יהאד האסלאמי. כל זאת בעזרת מימון של חיזבאללה ואיראן, במטרה להרחיב את פעילות הטרור בג'נין גם דרומה לכיוון שכם.

מעצרו של אשתייה הגיע על רקע מסרים שהעבירה ישראל לרשות הפלסטינים, ולפיהם היא דורשת ממנה להגביר את האפקטיביות של הפעילות נגד הטרור. למעשה, בצה"ל הודיעו לרשות שישראל נמצאת רגע לפני הרחבת מבצע המעצרים לכדי כניסה נרחבת ואגרסיבית שתשפיע על הכלכלה הפלסטינית. בעקבות העובדה שהצעד הזה משרת את האינטרס הישראלי, ברחוב הפלסטיני התפתחו מהומות ענק בטענה שהרשות משמשת "שכפ"ץ של ישראל".

 

מאז המעצר הפכה שכם למעין זירת קרב אחת גדולה, עם ירי בלתי פוסק ומהומות אלימות. במסגרת המהומות האלימות שהתפתחו ירו פלסטינים חמושים לעבר מבני הממשל של הרשות בג'נין, והמוני מתפרעים התעמתו עם אנשי המנגנונים של הרשות הפלסטינית בשכם – כל זאת עוד לפני הצפי לשיא של אלימות בשעות אחר הצוהריים.


Source link

פוסטים קשורים

 • אבטחת מידע וסייבר

  by avidan
  by avidan

  אבטחת סייבר חשובה להצלחת החברה כמו שהיא חשובה ללקוחותיה. חומת האש של יישום האינטרנט חוסמת כל גישה לאתר לפרק זמן – בדרך כלל כ-30 דקות עד שעה – ומונעת התקפות …

  0 FacebookTwitterPinterestEmail
 • סיומות אתרי אינטרנט

  by Shokor
  by Shokor

  האם מפת האינטרנט הולכת להשתנות, לפחות בכל מה שקשור לכתובות האינטרנט והסיומות הידועות שכולנו מכירים? יכול מאוד להיות שהתשובה החיובית. מסתבר שיש גוף שנקרא "תאגיד האינטרנט לשמות משויכים" (ICANN), שמחליט …

  0 FacebookTwitterPinterestEmail
 • פריצה היא גישה בלתי מורשית למערכות אבטחת רשת מחשבים או שליטה עליהן למטרה בלתי חוקית כלשהי. פריצה מצריכה הבנה מלאה של מערכת אבטחת מחשבים. אפשר פשוט לומר שהאקר הוא מישהו …

  0 FacebookTwitterPinterestEmail

BShokor.Net

[tell-a-friend id="1" title="לחץ כאן להמליץ לחבר"]