המחבל שירה צרורות מילים: ריאיון עם דני רובינשטיין על הסופר הפלסטיני ע'סאן כנפאני - BShokor

הבלוג של שוקור בדארנה

مدونة شكر بدارنة

יום שני | 22/07/2024 |
شكر في درنة
שוקור בדארנה
Home » מאמרים » המחבל שירה צרורות מילים: ריאיון עם דני רובינשטיין על הסופר הפלסטיני ע'סאן כנפאני

המחבל שירה צרורות מילים: ריאיון עם דני רובינשטיין על הסופר הפלסטיני ע'סאן כנפאני

בפרק הקודם: סעיד אלחרומי ואני לחצנו ידיים על תכנית הצדק האקלימי ליישובי הבדואים בנגב, והסכמנו על תכנית הפעולה. כשקמתי בסוף הפגישה, סעיד נטל את ידי בעדינות ומשך אותי הצידה.

"אפילו בעודנו מתכננים את החלטת הממשלה והפרויקטים הגדולים, הבטח לי שלא תשכח את בתי הספר שלנו. אני הייתי מורה. בתי ספר בדואים רבים פועלים עם גנרטורים המונעים בדיזל, שמרעילים את הילדים. הבטח לי שתביא להם חשמל סולארי".

נתתי לו את המילה שלי.

חודש לאחר מכן, סעיד נפטר.

*  *  *

מחוץ לאוהל האבלים בכפר שגב שלום, ד"ר מנסור עבאס עומד יחף ונשען על עוקב מים ישן. הוא מרים רגל אחת לרחיצה, ואז את השנייה. מנהיג רע"ם מכותר בידי ד"ר מוחמד אלנבארי, והם עסוקים בשיחה עגומה וממוקדת. אני חש שמנסור מבקש ממנו לשקול את נטילת מקומו של סעיד ברשימת רע"ם; עברו רק חודשיים מאז שהממשלה הושבעה ונציגה של הקהילה הבדואית, שהביא את קולות המפתח, איננו כעת.

מחוץ לאוהל האבלים, ד"ר מנסור עבאס עומד יחף ונשען על עוקב מים ישן. הוא מרים רגל אחת לרחיצה, ואז את השנייה. חודשיים מהשבעת הממשלה ונציג הקהילה הבדואית, שהביא את קולות המפתח, איננו

מאתיים גברים יושבים על ספסלים תחת האוהל המאולתר, הקרקע מכוסת החצץ חורקת קלות כאשר אבלים נוספים זורמים פנימה כדי להצטרף לשורת מקדמי הפנים.

אני היחיד עם כיפה. וראאד מארגן לי הזדמנות לשאת דברים.

"אני נמצא כאן בשם התנועה הסביבתית כדי לומר שלבנו שבור יחד עם לבכם", אני אומר, בהספד היחיד בעברית באותו יום. "איך ייתכן שאלוהים לקח מאתנו את סעיד באותו רגע בו שבו עמד להביא צדק אקלימי לבדואים? מנסור, אנחנו כאן כדי לומר שאינך לבד ואנחנו כאן כדי להיות שותפיך בהגשמת חלומו של סעיד".

מנסור, העומד לפני הקהל עוטה הכפיות, רומז לי לשבת לידו בזמן שאר ההספדים. אני חש את נוכחותו של סעיד; מתח חשמלי קל מורגש באוויר. ואז מנסור וד"ר מוחמד עומדים מחוץ לאוהל ומסמנים לי שעלי להתקרב.

"נתת את המילה הבדואית שלך לסעיד ורק הוא יכול לשחרר אותך מזה", אומר ראש המפלגה האסלאמית של ישראל. "זאת אחריותך כעת לעבוד קשה כפליים כדי להגשים את חזונו. אני אעזור לך".

ג ד"ר מנסור עבאס וד"ר מוחמד אל נברי מחוץ לאוהל האבלים בכרם שלום (צילום: Micha Price)

ג ד"ר מנסור עבאס וד"ר מוחמד אל נברי מחוץ לאוהל האבלים בכרם שלום (צילום: Micha Price)

בתוך חודשיים, מנסור ואני חיברנו מאמר משותף ב"הארץ", "ישראל יכולה לעזור לאזרחיה העניים ביותר – ולכדור הארץ – באמצעות אנרגיה ירוקה", והוא הזמין אותי להופיע בוועדת הכנסת לענייני ערבים כדי להציג את חזונו של סעיד.

"נתת את המילה הבדואית שלך לסעיד ורק הוא יכול לשחרר אותך מזה", אומר ראש המפלגה האסלאמית של ישראל. "זאת אחריותך כעת לעבוד קשה כפליים כדי להגשים את חזונו. אני אעזור לך"

סעיד, באמצעות נציג המועצה לכפרים הבלתי מוכרים, שולח אותי ואת מיכה בדרך עפר ארוכה ומלאת מהמורות למקבץ של ארבעה גני ילדים בהנהלה ממשלתית בכפר הלא מוכר אלע'רה.

ריח הדיזל נישא באוויר והגנרטור המרעיש מטביע שיחה נורמלית. המועצה האזורית אלקסום משלמת 180,000 ש"ח בשנה מתקציב החינוך שלה (שיוצא מכספי משלם המיסים של ישראל) על הדיזל עבור גני הילדים באלע'רה, שלעיתים קרובות נגנב, כך שהילדים יושבים בחושך במשך שבועות כל פעם. גם אין מים זורמים. ילדים חוצים את דרך העפר מבית הספר באופן שגרתי בדרכם למרפאה הזעירה, כדי להשתמש בווינטלטור או לקבל הפנייה לבית החולים סורוקה עקב קשיי נשימה. "זוהי אפריקה שלנו", אני אומר למיכה. "שעה וחצי מתל אביב".

אנחנו הולכים לראות את מנהל אגף חינוך במועצת אלקסום כדי לבקש את תמיכתו. זה יום רמדאן חם, והוא מאחר. כשאנו עומדים לקבוע עם הצוות שלו פגישה מאוחרת יותר אתו, נכנס עומר אבו אסא, עייף בבירור מהחום והצום. הוא יושב מאחורי השולחן שלו, מביט בי מלמעלה למטה, לוקח פסק זמן ואומר, "האם אתה סעיד?".

המתח החשמלי מאוהל האבלים חוזר לאוויר; רוחו מרחפת כאן. ואני נדהם כאשר אני עונה בחיוב.

המנהל התכוון לשאול באופן מקוצר אם אנחנו מייצגים את יוזמתו של סעיד אלחרומי, אבל הניסוח הפתיע אותי.

"אוקיי", אמר עומר. "מה שסעיד צריך, אני אאשר".

ריח הדיזל נישא באוויר והגנרטור המרעיש מטביע שיחה נורמלית. מועצת אלקסום משלמת 180,000 ש"ח בשנה על הדיזל לגני הילדים באלע'רה, שלעיתים קרובות נגנב, כך שהילדים יושבים בחושך. גם אין מים זורמים

התוכנית הייתה לגייס כספים על מנת לבנות את הפיילוט הראשון של בית ספר סולארי ואז להאיץ בממשלה לממן את שאר 23 בתי הספר שמשתמשים בדיזל.

במהלך ששת החודשים הבאים שלושה נדבנים יהודים אמריקאים – קרן ג'ייקוב והילדה בלאוסטיין, קרן לוציוס ליטאוור והמלכ"ר "מחלקת השלום" של ג'יימס סטרלינג – הגבירו את תמיכתם ביוזמה ובפיילוט. פורום האקלים של הנשיא יצחק הרצוג, תחת הנהגתם של דוב חנין וד"ר זוהר ברמן, נותן אף הוא את חסותו ליוזמה ועובד להבטיח את יישומה המלא.

בינתיים, ראאד הביא את עסקות הקרקע הסולאריות הבדואיות הקודמות שלנו לעמיתו משקיע האימפקט יואב מעוז מהחברה הסולארית "מרום", והם עומדים להשיק את השדה הסולארי הבדואי השני, תהליך שלקח 6 שנים, אבל חברת החשמל עדיין מסרבת לחבר אותו עד ינואר 2024. ערערנו על עיכוב זה למשרד האנרגיה ואנו עדיין ממתינים להחלטתם.

מאוחר יותר אני מכתר את שרת האנרגיה קארין אלהרר בעודה יושבת עם עבאס בכנס האנרגיה הירוקה בחברה הערבית שהתקיים בג'לג'וליה והיא מבטיחה – 15 מיליון ש"ח מתקציב ההתייעלות האנרגטית על מנת להחליף רבים מהגנרטורים המונעים בדיזל לסולאריים, בתוספת אחסון בבתי הספר.

בעוד שכמה אתגרים נותרו בנוגע להיתרי הבנייה, אשר ייפתרו, סעיד, מתוך קברו, יקיים בשנה הבאה את הבטחתו לאותם 10,000 הילדים הבדואים המושפעים מכך. אבל לא לפני הבחירות.

בעוד שכמה אתגרים נותרו בנוגע להיתרי הבנייה, אשר ייפתרו, סעיד, מתוך קברו, יקיים בשנה הבאה את הבטחתו לאותם 10,000 הילדים הבדואים המושפעים מכך. אבל לא לפני הבחירות

ואז, כשהיא עובדת עם מנסור ורבים אחרים בחברה האזרחית, הממשלה מעבירה החלטה גורפת, מספר 1279, המכסה את כל היבטי חיי הבדואים ובתוספת 5.5 מיליארד ש"ח במהלך חמש שנים. אולם כל השינויים הקשורים לסעיד שהוספנו בסעיף 11 לאנרגיה הוסרו ברגע האחרון על ידי משרדי האוצר, האנרגיה והמשפטים – החותרים שוב תחת פשרות קרקעות הכוח הסולארי ההוגנות ותחת ההשקעות בקנה מידה גדול באנרגיה ירוקה בקהילות הבדואיות. ואז הממשלה נפלה ב-30 ליוני של שנה זו, 10 חודשים לאחר פטירתו של סעיד.

מנסור מחויב להוספת אישיות בדואית בכירה אחרת באחד מארבעת המקומות הראשונים ברשימה בבחירות הקרובות. המועמד המוביל כרגע הוא מנהל סיעת רע"ם בכנסת ויו"ר האספה הכללית של התנועה האסלאמית, וליד אלהוואשלה. והוא עובד על הרחבת הייצוג הערבי כדי לכלול מועמדים מהקהילות הדרוזיות והנוצריות (ישנן שמועות אפילו על נציג יהודי ברשימת רע"ם, כמו שלרשימה המשותפת יש את חבר הכנסת עופר כסיף ודוב חנין לפניו).

מפלגה בדואית מתחרה חילונית יותר עובדת על הצטרפותה לרשימה המשותפת, עובדה שעשויה לפצל את הבוחרים הבדואים ולהחליש את סיכוייה של רע"ם להיכנס לכנסת.

נתניהו התחיל את תהליך הלגיטימציה של רע"ם כשותף פוטנציאלי בקואליציה, אולם עכשיו, כאשר הם הצטרפו לממשלת בנט-לפיד במקום אליהם, הוא ובכיר אחר בליכוד קוראים להם "תומכי טרור".

הליכוד הוביל יציאה הפגנתית מישיבת המליאה של הכנסת ב-5 בינואר בשנה זו, שבה מנסור כיהן כיושב ראש. ישיבת המליאה העבירה ברוב של 61-0 את חוק החשמל שנתמך בידי חברת החשמל של ישראל, לחבר בתים ערבים ללא היתר לרשת החשמל הארצית.

נתניהו התחיל את תהליך הלגיטימציה של רע"ם כשותף פוטנציאלי בקואליציה, אולם עכשיו, כאשר הם הצטרפו לממשלת בנט-לפיד במקום אליהם, הוא ובכיר אחר בליכוד קוראים להם "תומכי טרור"

בסביבה הפוליטית כל כך של ישראל, לכל פעולה יש תגובת נגד. שבוע לאחר מכן, הליכוד שתל עצים באופן פרובוקטיבי יחד עם קק"ל על קרקעות בדואיות שנויות במחלוקת בנגב, בידיעה שזה ייצור נקודת התלקחות. זאת על מנת לשלהב את בסיסם האלקטורלי הימני, בעודם מנסים לזרוע מחלוקת בין רע"ם לשאר הקואליציה.

בעודי יושב בנקודת תצפית גבוהה מעל אזור המריבה, ציפיתי בזעזוע כשישראל הפעילה הפגנת כוח נגד בדואים שהתאספו במחאה, ורצו לתפוס מחסה כשרחפנים הטילו פצצות עשן וגז מדמיע עלי ועל האחרים.

תפסתי טרמפ להפגנה עם אביו של ראאד אלקיעאן ועם דודו, שביקש ממני לצלם את החבורה שקיבל בגבו מכדור גומי.

בעוד שצלו של סעיד הוא הגדול ביותר שהוטל על פני המגזר הבדואי, רוח רפאים בדואית שנייה מרחפת מעל הבחירות ושמה הוא יעקוּבּ אבו-אלקיעאן, דוד אחר של ראאד ואיש חינוך, שנהרג בידי משטרת ישראל ב-2017.

זה קרה כאשר המשטרה פלשה לכפרו של ראאד, אום אלחיראן, על מנת להרוס בתים. קצין משטרה, ארז לוי, נהרג אף הוא מדריסה, כשיעקוב נורה בברכו ורגלו דרכה על דוושת הגז בלי שליטה. בניגוד להודעות המשטרה – יעקוב נהג לאט ועם אורות, והירי בו היה טעות. הוא הושאר לדמם בשטח עד מותו ללא טיפול רפואי.

בעוד שצלו של סעיד הוא הגדול ביותר שהוטל על פני המגזר הבדואי, רוח רפאים בדואית שנייה מרחפת מעל הבחירות, יעקוּבּ אבו-אלקיעאן, דוד אחר של ראאד ואיש חינוך, שנהרג בידי משטרת ישראל ב-2017

תגובות המשטרה, המפכ"ל והשר לבטחון פנים דאז בממשלת נתניהו קראו לזה פיגוע טרור וייחסו לו התקפה של דאע"ש, אבל אחרי ניתוח הזירה והדוחות הפורנזיים והבליסטיים השב"כ חזר בו. שלוש שנים לאחר מכן בנימין נתניהו, במהלך חיזוריו אחרי רע"ם כדי שתצטרף לקואליציה שלו, התנצל על התקרית.

שני לילות לאחר ההריגה, בתי הבכורה עליזה שהייתה אז בת 24 ואני, התגנבנו לכפר אום אלחיראן בחשכת הלילה ב-2 לפנות בוקר וישנו על הספה של ראאד ומריאם ועל הרצפה. למחרת בבוקר כ-7,000 גברים בדואים התאספו לעצרת זיכרון של תפילה מתוגברת לרגלי הכפר. היינו היהודים היחידים ועליזה האישה היחידה.

"הם הרגו את יעקוב פעמיים", אמר ראאד מן הבמה דרך מערכת הסאונד המופעלת בכוח הדיזל. "בפעם הראשונה בכדורים ואז את שמו הטוב". צעקות חוזרות של "אללה אכבר" הדהדו פה אחד.

"הם הרגו את יעקוב פעמיים", אמר ראאד מן הבמה דרך מערכת הסאונד המופעלת בכוח הדיזל. "בפעם הראשונה בכדורים ואז את שמו הטוב". צעקות חוזרות של "אללה אכבר" הדהדו פה אחד

בכל מקום אחר בעולם עליזה ואני היינו מרגישים מאוימים. אבל לא בנגב של סעיד ולא בכפרו הלא מוכר של ראאד. משום שבמרבית המנהיגים הבדואים מפעמת רוח הפתיחות לשיתוף פעולה עם ישראל היהודית לפחות במשך עוד סיבוב בחירות אחד.

אולם מה שאינו ברור הוא, האם מספיק אנשים מקהלם ייקחו את הסנטימנט הזה אתם לקלפי ב-1 בנובמבר, כדי שרע"ם תוכל פעם נוספת להצטרף לקואליציה, וסוף סוף להעביר את החלטת הממשלה של סעיד. ההחלטות על פיתוח חברתי וכלכלי בר שינוי ועסקאות קרקע לטובת שני הצדדים באמצעות השקעות סולאריות. עם הירידה לדפוס, רע"ם – ואולי גם נשמתו של סעיד – מרחפת מעל סף אחוז החסימה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

Source link

פוסטים קשורים

BShokor.Net

[tell-a-friend id="1" title="לחץ כאן להמליץ לחבר"]