האינפלציה באירופה ממשיכה לעלות: המחירים עלו ב-10.7% באוקטובר, הצמיחה בהאטה - BShokor

הבלוג של שוקור בדארנה

مدونة شكر بدارنة

יום רביעי | 28/02/2024 |
شكر في درنة
שוקור בדארנה
Home » מאמרים » האינפלציה באירופה ממשיכה לעלות: המחירים עלו ב-10.7% באוקטובר, הצמיחה בהאטה

האינפלציה באירופה ממשיכה לעלות: המחירים עלו ב-10.7% באוקטובר, הצמיחה בהאטה

גל רקובר

עדכון אחרון: 31.10.2022 | 13:30

האינפלציה בגוש האירו ממשיכה לעלות ומגיעה לשיעור שיא של 10.7% באוקטובר (ל-12 החודשים האחרונים), כך לפי הערכה ראשונית של הלשכה הסטטיסטית של האיחוד האירופי. בספטמבר עמד שיעור האינפלציה על 9.9%.

לפי הנתונים, הצמיחה הן בגוש האירו והן בכל מדינות האיחוד האירופי ממשיכה להאט, ועמדה על 0.2% ברבעון השלישי. הנתון העגום של 0.2% צמיחה הוא הפתעה לטובה, לאחר שהשווקים חזו צמיחה של 0.1%. מצב זה מצביע על המצב הקשה בגוש האירו.

שבדיה ואיטליה הראו את נתוני הצמיחה הגבוהים ביותר, 0.7% ו-0.5%, בהתאמה. בתחתית הטבלה נמצאת לטביה, שסבלה מהצטמקות של 1.7%. גם בלגיה ואוסטריה סבלו מצמיחה שלילית של 0.1%.

השילוב בין הצמיחה הקפואה והאינפלציה שממשיכה לעלות מעצימה את הלחץ על הבנק המרכזי האירופי. מצד אחד מצופה ממנו להילחם באינפלציה על ידי העלאות ריבית נוספות, ומנגד נראה שלאור נתוני הצמיחה הקשים, העלאות נוספות עלולות להביא למיתון.

אינפלציית הליבה, שאינה כוללת אנרגיה, מזון ומוצרי טבק, עלתה לשיעור של 5% באוקטובר, לעומת 4.8% בספטמבר.

על אף המלאי המלא והירידות במחירי האנרגיה ליצרן, מחירי האנרגיה לצרכן המשיכו לעלות ברחבי היבשת. ברמה שנתית עלו מחירי האנרגיה ב-41.9%, בהשוואה ל-40.7% מספטמבר האחרון.

מחירי האנרגיה, שזינקו מאז פלישת רוסיה לאוקראינה, מהווים את הגורם המשמעותי ביותר לאינפלציה השנתית. הגורם השני בחשיבותו הוא מחירי המזון ומוצרי הטבק, שגם המשיכו את מגמת העלייה. ברמה שנתית, הם עלו ב-13.1% בהשוואה ל-11.8% בספטמבר.

דבר היום
כל בוקר אצלך במייל

Source link

פוסטים קשורים

BShokor.Net

[tell-a-friend id="1" title="לחץ כאן להמליץ לחבר"]