בחירות 2022: בג"ץ יחליט האם לפסול את בל"ד ועמיחי שיקלי - BShokor

הבלוג של שוקור בדארנה

مدونة شكر بدارنة

יום שלישי | 30/05/2023 |
شكر في درنة
שוקור בדארנה
Home » מאמרים » בחירות 2022: בג"ץ יחליט האם לפסול את בל"ד ועמיחי שיקלי

בחירות 2022: בג"ץ יחליט האם לפסול את בל"ד ועמיחי שיקלי

יפסלו מריצה לכנסת? דריכות רבה במערכת הפוליטית לקראת הכרעת בג"ץ בסוגיית פסילתו של ח"כ עמיחי שיקלי על ידי ועדת הבחירות המרכזית ופסילתה של מפלגת בל"ד מהתמודדות בבחירות לכנסת. ההכרעה בשני הנושאים אמורה להתקבל היום (ראשון).

ועדת הבחירות המרכזית פסלה את התמודדות בל"ד בבחירות לכנסת
הסתיים הדיון בעליון על פסילת עמיחי שיקלי; הנשיאה חיות: "התיק לא פשוט"

כזכור, בית המשפט העליון דן בחמישי האחרון בערעור של מפלגת הליכוד על פסילתו של שיקלי על ידי ועדת הבחירות המרכזית, שטענה כי לא התפצל מסיעת ימינה בהתאם לחוק. קודם לכן מפלגת מרצ משכה את העתירה נגד שריונה של ח"כ עידית סילמן ברשימת הליכוד לכנסת.

באשר לבל"ד, בערעור שהוגש על ידי ארגון השמאל עדאלה נטען כי בקשת הפסילה של המפלגה הייתה דלה בראיות, שרובן כבר נידונו בעבר בבית המשפט העליון, שלא הצדיק את פסילתה. בל"ד נפסלה בוועדת הבחירות ברוב של תשעה חברים (נציגי המחנה הממלכתי, ישראל ביתנו, דרך ארץ וימינה) מול חמישה שהתנגדו (נציגי מרצ, הרשימה המשותפת ורע"ם). כל חברי הוועדה שמייצגים את מפלגות הימין לא השתתפו בדיון ובהצבעה, כמו גם נציגי יש עתיד.

בעבר בג"ץ לא פסל את חברי הכנסת של בל"ד כאשר הם היו חלק מהרשימה המשותפת, הפעם בל"ד, בראשות היו"ר ח"כ סמי אבו שחאדה, מתמודדת לכנסת באופן עצמאי. על פי הסקרים, בל"ד לא עוברת את אחוז החסימה, ולהחלטת בג"ץ בעניין תהיה השפעה העשויה להכריע את המאבק בין הגוש שבהובלת ראש הממשלה יאיר לפיד לגוש שבהובלת ראש האופוזיציה בנימין נתניהו.

בגוש לפיד מקווים כי בל"ד תיפסל, ובכך המצביעים הפוטנציאליים שלה במגזר הערבי יצביעו לרע"ם, שכבר חברה בקואליציה תחת לפיד, או לרשימה המשותפת בהובלת איימן עודה ואחמד טיבי. מנגד, בגוש נתניהו מקווים כי בל"ד לא תיפסל, ובמקרה שלא תעבור את אחוז החסימה – היא תשרוף קולות לשתי המפלגות המתמודדות איתה על קולם של הבוחרים במגזר הערבי. גורמים במערכת הפוליטית העריכו בשיחה עם "מעריב" כי בג"ץ לא יפסול את בל"ד.

עמיחי שיקלי (צילום: יונתן זינדל פלאש 90)עמיחי שיקלי (צילום: יונתן זינדל פלאש 90)

באשר לשיקלי, לא ברור כיצד יכריעו שופטי העליון. במהלך הדיון שהיה ביום חמישי ציינה הנשיאה אסתר חיות בסוגיה: "החוק קובע הסדרים כאשר ח"כ חושב שהוא לא יכול לשתף פעולה עם הסיעה. הוא יכול להתפלג או יכול להתפטר. החוק לא מאפשר את מה שעשה ח"כ שיקלי".
מנגד, היועצת המשפטית לכנסת שגית אפיק טענה כי יש לאפשר לשיקלי להתמודד.

יו"ר הליכוד בנימין נתניהו כבר הודיע כי אם מועמדותו של תיפסל, הוא ימנה אותו לשר אם הליכוד ירכיב את הממשלה הבאה. מבחינה פוליטית גרידא, פסילתו של שיקלי תשרת את קמפיין הליכוד. היא תגרור זעם בקרב מצביעי הימין ותביא להידוק שורות. בנוסף, אף שכלפי חוץ בליכוד עומדים מאחורי שיקלי, בחדרי חדרים בליכוד ישנם לא מעט חברים ברשימה שלא יזילו דמעה אם מועמדותו תיפסל, מפני שבמקרה שכזה הם יעלו מקום אחד ברשימה על חשבונו.

Source link

פוסטים קשורים

 • אחרי המתנה לא קצרה וציפייה רבה, גוגל מתחילת בהשקת השירות הגדול הבא שלה – Google TV. מדובר בשיתוף פעולה של גוגל עם ענקית האלקטרוניקה סוני, שמייצרת טלוויזיה ייעודית שתותאם במיוחד …

  0 FacebookTwitterPinterestEmail
 • קורס שיווק דיגיטלי

  by avidan
  by avidan

  מבוא לקורס שיווק דיגיטלי קורס שיווק דיגיטלי הוא תהליך של יצירה, ניהול ואספקת תוכן שמושך, ממיר ומשמר לקוחות ביעילות. זה קשור ליצירת קשר עם הקהל שלך בצורה הנכונה כדי להבטיח …

  0 FacebookTwitterPinterestEmail
 • סיומות אתרי אינטרנט

  by Shokor
  by Shokor

  האם מפת האינטרנט הולכת להשתנות, לפחות בכל מה שקשור לכתובות האינטרנט והסיומות הידועות שכולנו מכירים? יכול מאוד להיות שהתשובה החיובית. מסתבר שיש גוף שנקרא "תאגיד האינטרנט לשמות משויכים" (ICANN), שמחליט …

  0 FacebookTwitterPinterestEmail

BShokor.Net

[tell-a-friend id="1" title="לחץ כאן להמליץ לחבר"]